Debaty



Donald F. Kettl: Rząd to nie automat z napojami

Donald F. Kettl| Recovery.gov| rząd 2.0| Tom O’Reilly

włącz czytnik

Bardzo ważne są transparentność oraz związana z nią idea otwartego rządu ( open government). Jeśli dołożyć do tego rozwiązania technologiczne, możemy stworzyć efektywny system, który na dodatek pozwala łączyć obywateli z rządzącymi. Ale żeby to osiągnąć, potrzeba dwóch rzeczy: nowego, świeżego podejścia do biurokracji, które pozwala na tworzenie efektywnych sieci kontaktów między organizacjami a ludźmi, a także silnego, politycznego przywództwa, narzucającego rytm tej współpracy oraz wizję przyszłości. Sama transparentność nie wystarczy, jeśli nie ma wizji i politycznego działania liderów.

Zna pan profesor jakieś przykłady dobrze działających inicjatyw „rządu 2.0”?

Jednym z ciekawszych projektów, jakie znam, jest„Maryland BayStat”, czyli wspólna inicjatywa lokalnych władz, członków akademii, mediów i obywateli, patrolujących i raportujących działania na rzecz oczyszczenia Zatoki Chesapeake, graniczącej ze stanami Wirginia i Maryland. Kolejny dobry przykład to specjalna strona amerykańskiego rządu:  Recovery.gov, która mówi o działaniach antykryzysowych.

Obie te inicjatywy zwiększają transparentność działań rządzących poprzez zwiększenie dostępu obywateli do ważnych informacji. Ludzie mają wpływ na podejmowanie decyzji i mogą oceniać sposób ich wdrażania. Zdecydowanie uważam, że rządy 2.0 to przyszłość demokracji.

Prof. Donald F. Kettl – politolog, dziekan School of Public Policy na University of Maryland, badacz w The Brookings Institution, autor wielu książek na temat zarządzania instytucjami publicznymi, m.in. „The Next Government of the United States: Why Our Institutions Fail Us and How to Fix Them“ (2009)

Instytut Obywatelski

Poprzednia 123 Następna

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.