Debaty
Prof. Andrzej Zoll: państwo prawa jeszcze w budowie
Andrzej Rzepliński| Andrzej Zoll| Ewa Łętowska| Konstytucja| Krzysztof Sobczak| Tadeusz Zieliński| Trybunał Konstytucyjny| Wydawnictwo Wolters Kluwer
włącz czytnikProf. Zoll o barierach i sukcesach
W latach 80. za czasów PRL funkcjonowały trzy instytucje, które nie były zgodne z obowiązującym systemem: Trybunał Konstytucyjny, Rzecznik Praw Obywatelskich i Naczelny Sąd Administracyjny. Działalność tych urzędów nadała kierunek przyszłemu państwu prawa - zaznaczył prof. Zoll.
Dzięki wprowadzeniu do Konstytucji RP przepisu o demokratycznym państwie prawa Trybunał mógł rozwiązać wiele spornych problemów np. przed wyborami do Sejmu w 1993 r., gdy nie zdążono uchwalić ordynacji do Senatu.
Prof. Zoll wspomniał też, że za daleko poszła zmiana konstytucji, która odbierała TK prawo do ogłaszania powszechnie obowiązującej wykładni prawa.
- Taka kompetencja Trybunału mogłaby być wyjątkiem stosowanym w nadzwyczajnych wypadkach - zaznaczył profesor Zoll. - Trybunałowi pozostało wydawanie wyroków interpretacyjnych, które też budzą kontrowersje - dodał.
Zdaniem Alicji Pollesch, członka zarządu wydawnictwa Wolters Kluwer Polska, książka prof. Zolla i redaktora Sobczaka to szansa na dotarcie do innej grupy czytelników niż dotychczasowi adresaci. Od 14 lat wydawnictwo współpracuje z prof. Zollem i wydało, oprócz komentarza do kodeksu karnego także księgę jubileuszową dla profesora.
Lex.pl
Poprzednia 12 Następna
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.