Publicystyka
Skalski: : Nie o take Polskie?
11 Listopada| kartka wyborcza| Królestwo Polskie| Księstwo Warszawskie| NATO| PRL| Trzecia Rzeczypospolita| wybory 1989| ZSRR
włącz czytnik- Katastrofa, panie, ruina, bezrobocie, nędza, wszystko rozkradli, rozprzedali za bezcen…
– A u pana?
– Z bożą pomocą, jakoś wychodzę na swoje.
Takie postrzeganie rzeczywistości dostrzegają socjologowie od początków III RP. Coś jakby schizofrenia poznawcza. Kryzys kryzysem, ale 40 procent badanych uważa, że jakoś sobie radzi, a 45 twierdzi, że radzi sobie dobrze, czego się w mediach nie nagłaśnia. Statystyka i badania profesora Czapińskiego pokazują, że są powody do satysfakcji. W Polsce – raz szybciej, raz wolniej – cały czas robi się lepiej. Więc ocena własnej sytuacji przez te 85 procent badanych jest w pełni uzasadniona. A jednocześnie sytuację w kraju już ponad 70 procent badanych uważa za złą, co się nagłaśnia, bo taki news pobudza adrenalinę. Jak to się dzieje, że podstawowa masa obywateli jest usatysfakcjonowana swym położeniem w kraju, w którym sprawy idą fatalnie? W którym rządzi zła partia, zły rząd i coraz gorszy szef tego rządu?
Powyżej zacytowałem siebie, z artykułu opublikowanego w maju w naszym Studio Opinii. Cytuję, bo aktualne. W Diagnozie Społecznej z tego już roku Janusz Czapiński (prosił aby go nie nazywać profesorem. Jest, ale się wstydzi za profesurę. Ma powody.) zauważa, że europejski kryzys, odbijający się spowolnieniem w Polsce, spowolnił poprawę warunków życia, a niektórym grupom nieco pogorszył. Nie zmieniło to ogólnej sytuacji, lecz informuję o tym, żeby nie było, że coś skrywam przed czytelnikiem. A poza tym kryzys w Europie już mija i wkrótce da się to odczuć i u nas.
Optymizm w ocenie własnej sytuacji jest budujący. Pomaga pracować, osiągać kolejne cele. Negatywna ogólna ocena sytuacji w kraju może skłaniać do zamykania się w sobie, w wąskim kręgu najbliższych, albo do samobójczych prób obalenia porządku, w którym się przecież prosperuje.
A teraz próba odpowiedzi na postawione wytłuszczonym krojem czcionki pytanie.
Jeszcze wiosną, w dostrzeganej przez większość badanych różnicy między oceną własnej sytuacji jako dobrej czy dostatecznej w porównaniu z fatalną oceną sytuacji kraju, widziałem skutek urabiania opinii publicznej przez media, zarówno opozycyjne jak i przez … mainstream, w założeniu jak nie prorządowy, to antyopozycyjny. Od święta mamy w nim odświętne podsumowania historycznych osiągnięć, ale na co dzień opisy tego co w kraju szwankuje i krytykę rządu, Platformy, Tuska. Krytyka to znacznie bardziej wiarygodna niż opozycyjna. Bo tamta wiadomo, wrogowie… ale jeśli już nasi !Tu dodam, że i mainstream i opozycja przemawiają każde do swoich. Opozycyjne media swoich utwierdzają w wierze, a te z głównego nurtu zniechęcają do aktualnej władzy jej wyborców.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Prof. Andrzej Zoll: państwo prawa jeszcze w budowie
Kto Ty jesteś? Polak mały. Jaki znak Twój? Tommy Hilfiger – ponowoczesne dylematy tożsamościowe
Skalski: Fiat iustitia
Tadeusz Mazowiecki: Konstytucja dla wszystkich
Rzeczpospolita dobrem wspólnym wszystkich obywateli
Peryferyjność – wyzwanie czy fatum?
Polacy: mniej egoizmu, więcej współpracy
Im więcej polityki, tym mniej pomyślności
11 listopada i I wojna światowa – polska i europejska pamięć
Bajki o nierównościach
J. Łukaszewski: Ezopie, cóż ty na to?
K. Mazur: Jarosław Kaczyński - ostatni rewolucjonista III RP
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.