Debaty



Rocznica stanu wojennego: Senat pracuje nad ustawą o pomocy działaczom dawnej opozycji

Jan Wyrowiński| opozycja antykomunistyczna| opozycja demokratyczna| stan wojenny| Stowarzyszenie Wolnego Słowa| Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

włącz czytnik
Rocznica stanu wojennego: Senat pracuje nad ustawą o pomocy działaczom dawnej opozycji
Formularz meldunku o zatrzymaniu przez MO

Rok temu, 13 grudnia 2012 roku, prezes zarządu Stowarzyszenia Wolnego Słowa Wojciech Borowik podczas spotkania internowanych w Białołęce z Prezydentem Bronisławem Komorowskim, zaapelował do władz i wszystkich ugrupowań politycznych o wsparcie działaczy opozycji antykomunistycznej znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej.

Na dwa dni przed kolejną rocznicą do SWS nadszedł list wicemarszałka Senatu Jana Wyrowińskiego relacjonujący stan prac nad uregulowaniem statusu działaczy opozycji antykomunistycznej w PRL., którego obszerny fragment przytaczamy [red. OK.]:

1. Senatorowie sygnatariusze projektu o pomocy dla działaczy opozycji demokratycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych uwzględniając część postulatów zgłaszanych przez byłych działaczy opozycji postanowili wprowadzić do projektu ustawy następujące zmiany:

- Wprowadzono preambułę,

-  Zamiast pojęcia „opozycja demokratyczna" wprowadza się „opozycja antykomunistyczna",

-  Ze świadczeń gwarantowanych w ustawie będą mogły korzystać także:

a/ osoby, które pod pozorem wykonania ciążącego na niej obowiązku obrony, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka, została obowiązana do pełnienia służby wojskowej,

b/ uczniowie i studenci relegowani z powodów politycznych ze szkół i uczelni,

c/ uczestnicy poznańskiego Czerwca'56.

- Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a nie instytucje opieki społecznej będzie całkowicie odpowiedzialny za dystrybucję świadczeń,

- Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na wniosek działacza opozycji lub osoby represjonowanej, którzy otrzymali decyzję stwierdzającą spełnienie warunków, dających prawo ubiegania się o świadczenia gwarantowane w ustawie będzie wydawał legitymację działacza opozycji lub osoby represjonowanej.

Przewiduję, że pierwsze czytanie projektu tej ustawy zostanie zakończone na początku stycznia 2014 roku.

2. Do Senatu wpłynął przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej projekt postulowanych przez byłych działaczy opozycji zmian ustawy o orderach i odznaczeniach. Proponuje się w nim:

-   uchylenie zasady precedencji, a tym samym stworzenie możliwości powszechnego nadawania Krzyża Wolności i Solidarności, oczywiście przy zachowaniu dotychczas obowiązujących kryteriów,

- usunięcie przeszkód do pośmiertnego nadawania Krzyża Wolności i Solidarności.

Projekt tej ustawy zostanie po zaopiniowaniu przez senackie Biuro Legislacyjne przejęty przez senatorów i bez zbędnej zwłoki jako projekt senacki przekazany do laski marszałkowskiej.

3. Podczas 45. posiedzenia Senatu senatorowie przyjęli ustawę o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Był to senacki projekt, opracowany na podstawie petycji. Z mocy tej ustawy okresy niewykonywania pracy przed 4 czerwca 1989 r. na skutek doznawania represji politycznych zostały zaliczone do kategorii okresów składkowych przy obliczaniu prawa do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. W obecnym stanie prawnym okresy niewykonywania pracy spowodowane represjami politycznymi należą do okresów nieskładkowych i są zaliczane w wymiarze nie większym niż pięć lat. Nowelizacja ma stanowić zadośćuczynienie krzywdom doznanym przez ofiary represji politycznych PRL, do których należało zwalnianie z pracy działaczy opozycyjnych i stosowaniu długotrwałych szykan polegających na odmowie zatrudnienia. W przekonaniu projektodawców poniesione przez działaczy opozycji straty zarówno materialne, jak i niematerialne (dotyczące sytuacji osobistej, rodzinnej i społecznej) są nie do zrekompensowania, a choć proponowane uregulowania czynią to w stopniu nieporównywalnym do rzeczywistych skutków, zmierzają jednak w kierunku lepszej realizacji zasady sprawiedliwości społecznej.

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.