Debaty
W Senacie nt. modelu dojścia do urzędu sędziego
Antoni Górski| Bohdan Zdziennicki| Jan Wyrowiński| Janusz Niemcewicz| Jarosław Gowin| Krajowa Rada Sądownictwa| Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury| Krzysztof Łaszkiewicz| Senat| zawód sędziego
włącz czytnikStosowany między innymi w Polsce system jest mieszany. Sędziowie są rekrutowani zarówno spośród absolwentów prawa, którzy zdali odpowiednie egzaminy i ukończyli staż, jak i spośród doświadczonych prawników wykonujących inne zawody prawnicze. W Holandii sędzią może zostać także obywatel, który nie wykonuje zawodu prawniczego, ma jednak odpowiednie doświadczenie życiowe i spełni szereg wymagań.
Janusz Niemcewicz, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego wskazywał, że asesor ma prawo orzekać w sprawach przez pięć lat, podczas których może dwa razy podejść do egzaminu na sędziego. Oznacza to, że nawet kandydat, który się nie nadaje na sędziego, będzie przez jakiś czas miał moc orzekania. W trakcie dyskusji podkreślano, że praca asesora sądowego nie jest atrakcyjna dla ludzi z doświadczeniem w prawniczych zawodach pozasądowych. Wskazywano, że żaden dobry adwokat, bez gwarancji, że po okresie asesury zostanie sędzią, nie porzuci swojej praktyki.
Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Bohdan Zdziennicki wyraził wiele wątpliwości odnośnie zaproponowanych rozwiązań. Według niego Polska jest cały czas w okresie transformacji, a co za tym idzie niestabilności prawnej. "A jakość sądownictwa zależy od jakości prawa" - powiedział. Mimo wątpliwości poparł zaproponowane przez KRS rozwiązanie. "W naszych realiach jest to bardzo rozsądne" – dodał.
Uczestnicy konferencji mówili, że sędzia ma wymierzać sprawiedliwość, powinien tak argumentować wyrok, by ludzie rozumieli, po to więc potrzebne jest doświadczenie, a doświadczenie nabywa się tylko orzekając na sali sądowej. Aby zawód sędziego był koroną zawodów prawniczych potrzebne jest doświadczenie. Tylko instytucja asesora sądowego lub sędziego na próbę, którzy orzekają na czas określony gwarantuje dobrą jakość orzekania. Zdaniem sędziów ze zmianami w tym systemie nie można czekać, bo w związku z reformą systemu emerytalnego sędziów należy się spodziewać dużego odpływu doświadczonych sędziów z pracy.
W konferencji wzięli udział reprezentanci środowiska prawniczego, prawnicy, nauczyciele akademiccy i eksperci.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.