Państwo
ETS: Polska przegrała w sprawie emisji CO2
emisja CO2| ETS| instalacje o wysokiej emisji| Komisja Europejska| paliwa| uprawnienia do emisji
włącz czytnikDecyzja Komisji w sprawie przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji gazów cieplarnianych od 2013 r. jest zgodna z prawem Unii – orzekł 7 marca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. ETS oddalił polską skargę przeciw decyzji Komisji Europejskiej z 2011 r. dotyczącej przejściowych zasad przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 w całej Unii. Polska chciała unieważnienia tej decyzji.
ETS stwierdził jednocześnie, że decyzja nie traktuje w sposób dyskryminujący instalacji wykorzystujących węgiel jako paliwo.
W celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych ustawodawca unijny przyjął w 2003 r. dyrektywę ustanawiającą system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych w Unii. Na podstawie tej dyrektywy Komisja była zobowiązana przyjąć przepisy wykonawcze dotyczące zharmonizowanego przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji. W związku z tym Komisja przyjęła w 2011 r. decyzję o CO2.
Sąd zauważył również, że wybór gazu ziemnego jako paliwa o niskiej emisji CO2 do celów ustalenia wskaźników dla ciepła i paliw ma na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Sąd stwierdził, po trzecie, że zaskarżona decyzja uwzględnia w odpowiedni sposób skutki społeczno-gospodarcze środków zmierzających do zmniejszenia emisji CO2.
Z jednej strony mające zastosowanie zasady funkcjonowania będą wprowadzane stopniowo od 2013 r. Instalacje o wysokiej emisji CO2, jak instalacje stosujące węgiel w Polsce, które potrzebują dużej liczby uprawnień dla swojej produkcji, otrzymają zatem na początku większą liczbę bezpłatnych uprawnień na pokrycie swoich potrzeb.
Z drugiej strony ustawodawca unijny ustanowił mechanizmy pozwalające na wsparcie wysiłków państw członkowskich mających stosunkowo niski dochód na mieszkańca i stosunkowo wysokie perspektywy wzrostu w celu zmniejszenia wielkości emisji CO2 w swoich gospodarkach do roku 2020.
Sąd zaznaczył w końcu, że system przydziału uprawnień do emisji będzie opierał się od 2013 r. na zasadzie sprzedaży na aukcji. Tym samym państwa członkowskie będą mogły wystawić na aukcję wszystkie uprawnienia, które nie zostaną przydzielone bezpłatnie, tak aby instalacje mogły zakupić brakujące uprawnienia. Ponadto system ten jest zgodny z zasadą "zanieczyszczający płaci", gdyż instalacje emitujące najwięcej CO2 będą zmuszone do zapłaty ceny uprawnień zakupionych na aukcji albo do zmniejszenia swoich emisji.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.