Państwo
J. Wysocki: Nowe przestępstwo - własność prywatna
czyściciele kamienic| dziki lokator| eksmisja| kodeks karny| komornik| Sejm
włącz czytnikA konkretnie swobodne dysponowanie własnością, na przykład swoim mieszkaniem, jest już przestępstwem. Prezydent podpisał przygotowaną jeszcze przez poprzedni Sejm nowelizację kodeksu karnego, który za przestępstwo uznaje… wymianę okna. Brzmi niewiarygodnie i groźnie? A jednak: dura lex, sed lex. Przy okazji dobra wiadomość dla „dzikich” lokatorów. Możecie latami mieszkać w cudzym lokalu, bez umowy i za darmo. Nic wam nie zrobią. Jak spróbują, sami trafią za kratki!
Sprawa zaczęła się od tak zwanych czyścicieli czyli firm windykacyjnych, które działając na rzecz właściciela opróżniały odzyskane lub nabyte budynki z lokatorów. Impulsem były wstrząsające reportaże o stosowanych metodach: wyłączanie prądu, zakręcanie wody, usuwanie okien, uciążliwe remonty. I to wszystko w zgodzie z prawem co oburzało wrażliwe na krzywdę ludzką media. Wrażliwy na krzywdę Piotr Ikonowicz pobił komornika podczas próby eksmisji, za co został skazany. W jego obronie stanęli znani działacze dawnej opozycji demokratycznej wnosząc do prezydenta o ułaskawienie.
Na fali tej wrażliwości poprzedni Sejm znowelizował kodeks karny. Za przestępstwo uznano tak zwaną przemoc pośrednią czyli utrudnianie korzystania z zajmowanego lokalu mieszkalnego. Nie swojego lokalu co prawda, ale zajmowanego bezprawnie czyli zgodnie z prawem. Przestępstwo ścigane z urzędu, zagrożone karą do trzech lat więzienia. Nikt nie zagłosował przeciwko nowym przepisom. Nikt nie zagłosował za prawem własności!!!
Do czasu nowelizacji i tak było fatalnie, czego sam doświadczyłem. Baba nie płaciła i nie chciała się wynieść. Rozwiązałem umowę – zero reakcji. Umowa wygasła – to samo. Adwokat (300 zł za konsultację): panie, jest pan w dupie, do sądu trzeba – tłumaczy. – Sąd kiedyś rozpatrzy, z nakazem eksmisji pójdzie do baby komornik, ona powie, że nie ma gdzie mieszkać. Wtedy komornik wystąpi do gminy o lokal zastępczy i dowie się, że takowych brak bo lista długa, ale za kilka lat coś może się znajdzie…
Doświadczona agentka obrotu nieruchomościami podpowiada: To staje się powszechne. Do RWE niech pan idzie rozwiązać umowę, po ciemku nie będzie siedzieć. A jak chce przy świecach, to wodę zakręcić, jak kurek jest na korytarzu. To nie pomoże, okna do wymiany, dobrze że mamy styczeń. Kolega podpowiada: masz klucze, wywal rzeczy przez okno, zmień zamki i tyle.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.