Państwo



Krajowa Rada Sądownictwa chce poprawić komunikację i wizerunek sądów

biuro prasowe| dobre praktyki| ENCJ| Europejska Sieć Rad Sądownictwa| Krajowa Rada Sądownictwa| Waldemar Żurek

włącz czytnik

Tematykę komunikacji sądów z mediami podjęła również Krajowa Rada Sądownictwa, w swoim Stanowisku z dn. 18.11.2010 r. „W sprawie organizacji pracy biur prasowych”. KRS zwraca uwagę na konieczność stworzenia w sądach apelacyjnych i kręgowych jednolicie funkcjonujących biur prasowych, złożonych z dwóch rzeczników pasowych – ds. karnych i ds. cywilnych, których dodatkowo wspieraliby pracownicy biura prasowego.

KRS zaznacza, że rzecznik prasowy sądu ma za zadanie objaśniać społeczeństwu, za pośrednictwem mediów, orzeczenia sądu. W swojej pracy powinien wykazywać się aktywnością, uczestniczyć w profesjonalnych szkoleniach i analizować przekazy medialne, dotyczące swojego sądu.

Dobre praktyki nie ingerują w obowiązujące regulacje prawne. Są zbiorem propozycji, których celem jest poprawa komunikowania sądu ze społeczeństwem. Stosując je, nie należy pomijać faktu, że podstawowym celem funkcjonowania sądów jest sprawowanie wymiaru sprawiedliwości i prowadzenie postępowań z uwzględnieniem prawa stron do rzetelnego procesu w rozsądnym czasie. Dobra współpraca z mediami, gwarantująca jawność sprawowania wymiaru sprawiedliwości, musi więc odbywać się z poszanowaniem praw stron i innych osób do ochrony wizerunku, godności i innych praw osobistych.

Proponowane rozwiązania należy dostosować do wielkości sądu oraz potrzeb związanych z rynkiem medialnym na danym obszarze. Decyzja w tym zakresie każdorazowo należy do Prezesa sądu.

W procesie budowania strategii, usprawniającej komunikację sądów ze społeczeństwem i poprawiającej wizerunek sądów, poza rzecznikiem, powinno współuczestniczyć także kierownictwo sądu oraz w miarę możliwości wszyscy sędziowie. Dbałość o dobrą komunikację sądów z obywatelami to praca zespołowa i zadanie dla całego sądu.

Krajowa Rada Sądownictwa

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.