Państwo
Minister, nie prokurator zmieni ustawę o prokuraturze
Gowin| Ministerstwo Sprawiedliwości| Prokuratura Generalna| Seremet
włącz czytnikPrace zespołu powołanego przez prokuratora generalnego do opracowania założeń do projektu nowej ustawy o prokuraturze zostały zawieszone. To efekt podjęcia takich samych prac w Ministerstwie Sprawiedliwości. Gdy powstanie tam projekt, zespół Prokuratury Generalnej przystąpi do dalszych prac nad nim.
- W związku z powołaniem przez ministra sprawiedliwości Pana Jarosława Gowina zespołu zajmującego się pracami nad nowelizacją ustawy o prokuraturze uprzejmie informuję, iż prokurator generalny Andrzej Seremet zawiesił rozpoczęcie prac zespołu powołanego do opracowania założeń do projektu ustawy o prokuraturze, do czasu zakończenia prac zespołu ministerialnego - napisano w oświadczeniu Prokuratury Generalnej.
W dokumencie jest także informacja, że z posiadanych informacji wynika, że zespół ten powinien zakończyć prace nad projektem nowelizacji do końca marca 2012 r. - Zapoznanie się z wynikami prac wymienionego zespołu oraz dalszymi planami legislacyjnymi w tym zakresie pozwoli na określenie terminu rozpoczęcia prac zespołu powołanego przez Prokuratora Generalnego. - czytamy w oświadczeniu.
Złożony z naukowców i prokuratorów zespół został powołany w Prokuraturze Generalnej jeszcze w zeszłym roku - jego celem miało być opracowanie założeń do nowej Ustawy o prokuraturze. Prokurator generalny Andrzej Seremet wielokrotnie wskazywał, że nowa ustawa jest konieczna, gdyż "archaiczność obecnej ustawy i wielokrotne jej nowelizacje stwarzają problemy praktyczne związane z wykładnią przepisów".
Wśród problemów, które miał przedyskutować zespół PG, były m.in. kwestie roli prokuratora, zakresu jego niezależności i nadzoru prokuratorów zwierzchnich, postępowań dyscyplinarnych wobec prokuratorów, pozycji i roli Krajowej Rady Prokuratury oraz ewentualności wprowadzenia instytucji sędziego śledczego.
Jednak pod koniec stycznia minister sprawiedliwości Jarosław Gowin poinformował, że rząd nie zgodzi się na nową Ustawę o prokuraturze, czego domaga się środowisko prokuratorów; a opowiada się za nowelizacją dotychczasowych przepisów. „Rząd nie widzi potrzeby nowej ustawy; widzi potrzebę nowelizacji ustawy tak, żeby zapewnić pełną, demokratyczną kontrolę nad prokuraturą” - mówił Gowin.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Kto się boi niezależnego prokuratora?
Projekt ustawy o nadzorze nad prokuraturą będzie gotowy w maju
Hubert Izdebski: czy reformować wymiar sprawiedliwości?
Krajowa Rada Prokuratury: minister chce upolitycznić prokuratorów
Projekt nowelizacji ustawy o prokuraturze – opinia HFPC
Prokuratuta Generalna bardzo aktywna jest
Związkowcy prokuratury: Seremet chce za dużo władzy
Opinia HFPC na temat zmian w prokuraturze
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Dużym błędem było zapewnienie prokuraturze niezależności bez określenia w sposób wyraźny odpowiedzialności za jej niewłaściwe działania. Prokuratura od dłuższego czasu stała się głównym rozgrywającym w życiu publicznym, ale nie ponoszącym żadnej odpowiedzialności. Ponad rok sprawowania przez Seremeta funkcji PG okazał się moim zdaniem kompletną porażką, a zamiary zwiększenia jeszcze jej pozycji, niezależności i uprawnień to już całkowity brak poczucia rzeczywistości i niezauważania prawdziwych problemów związanych z jej funkcjonowaniem.
Może optymalną opcją jest postawiona wczoraj w TVN24 teza L.Millera -prokuratura tylu ludziom bezpodstawnie zniszczyła życie, nie ponosząc żadnej odpowiedzialności, że być może należy ją rozwiązać.
Edit 15:15. Błąd naprawiony.