Państwo



Państwowa ziemia w dzierżawie ważniejsza od prywatnej

Agencja Nieruchomości Rolnych| czynsz dzierżawny| dzierżawa| RPO| Zasób Własności Rolnej Skarbu Państwa

włącz czytnik
Państwowa ziemia w dzierżawie ważniejsza od prywatnej

Gdy ktoś bez umowy wykorzystuje grunty państwowe musi zapłacić pięciokrotność wywoławczej wysokości czynszu. Gdy w taki sam sposób wykorzystuje grunt prywatny, nie musi płacić zwykły czynsz. Będący w takiej sytuacji rolnicy domagają się stosowania w tej dziedzinie konstytucyjnej zasady równości.

Sprawa trafiła do rzecznika praw obywatelskich, który interweniuje u ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Jak pisze RPO, osoba władająca nieruchomością wchodzącą w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa bez tytułu prawnego jest zobowiązana do zapłaty na rzecz Agencji [Nieruchomości Rolnych] wynagrodzenia za korzystanie z tej nieruchomości w wysokości stanowiącej pięciokrotność wywoławczej wysokości czynszu, który byłby należny, gdyby nieruchomość była przedmiotem umowy dzierżawy po przeprowadzeniu przetargu. Tymczasem w przypadku bezumownego korzystania z gruntu będącego własnością podmiotu prywatnego, wysokość wynagrodzenia należnego właścicielowi ustala się na poziomie czynszu, który faktycznie przypadłby z tytułu korzystania z rzeczy na podstawie umowy, a nie w kwocie pięciokrotnie wyższej.

- Ustalenie przez ustawodawcę relatywnie wysokiego wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z rzeczy ma walor prewencyjny, zniechęcający potencjalnych naruszycieli uprawnień właścicielskich Skarbu Państwa. Cele te nie mogą jednak uzasadniać wprowadzania do ustawy rozwiązań niezgodnych z Konstytucją, która nie przewiduje szczególnej ochrony własności państwowej – czytamy w stanowisku RPO. Zdaniem Rzecznika obowiązująca regulacja w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa pozostaje w sprzeczności z konstytucyjną zasadą równej ochrony praw majątkowych.

Rzecznik praw obywatelskich prosi ministra o rozważenie podjęcia prac nad przygotowaniem stosownej nowelizacji prawa zmierzającej do usunięcia wskazanej nierówności w zakresie ochrony prawnej przyznanej właścicielom nieruchomości rolnych.
Lex.pl

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.