Państwo



Po publikacji Forum Obywatelskiego Rozwoju GUS bardziej dostępny

FOR| GUS| informacja publiczna| rocznik statystyczny| ustawa o statystyce publicznej

włącz czytnik

W końcu warto podkreślić, że z problemami z dostępem do danych statystycznych oraz z dostępem do informacji publicznej w GUS mierzą się również inne organizacje. Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich zaniepokojone postępowaniem GUS w przedmiocie niepodawania informacji o liczbie mieszkańców gmin na dzień 31 grudnia 2011 r. (ważne dla wyznaczania kwoty funduszu sołeckiego) skierowało do Prezesa Rady Ministrów skargę na działanie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W związku z danymi dotyczącymi liczby ludności skierowana została również skarga SLLGO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na bezczynność Dyrektora Urzędu Statystycznego w Warszawie. Inna skarga na bezczynność Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego dotyczy gromadzonych przez GUS danych statystycznych, których nie jest łatwo uzyskać (szczegóły na stronach prowadzonych przez SLLGO).

Pomimo pozytywnej oceny pierwszych podjętych przez urząd kroków takich jak udostępnienie wszystkich roczników statystycznych na stronie, zakres i forma udostępnianych przez GUS danych wymagają dalszej poprawy. Liczymy na szybkie spełnienie obietnic dotyczących udostępniania 100% danych oraz znaczącej poprawy funkcjonalności strony, w tym większej ilości danych w formatach ułatwiających ich przetwarzanie. Ponadto powyższe przykłady pokazują, że dostęp do części danych i informacji jest nadal ograniczany przez GUS. Jest to zaprzeczenie podstawowej idei publicznego charakteru gromadzonych przez GUS statystyk i powszechnej dostępności danych. W niektórych obszarach statystyka publiczna pozostaje nadal publiczna tylko z nazwy.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.