Państwo
Prezydent podpisał ustawę zwiększającą budżet obronny
bezpieczeństwo| Bronisław Komorowski| budżet obronny| NATO| obronność| Prezydent| Rosja| samolot F-16| wojsko polskie| zbrojenia
włącz czytnikBronisław Komorowski wyraził satysfakcję z podpisania nowelizacji do ustawy uchwalonej w 2001 r., kiedy był ministrem obrony. Podkreślił, że warto być konsekwentnym. - W sprawach bezpieczeństwa i obronności, także w sprawach finansowania poziomu modernizacji polskich sił zbrojnych, starałem się być konsekwentny przez całe moje polityczne życie - powiedział prezydent.
Podkreślił też, że choć projekt zmiany przepisów przygotował rząd, to stało się to po jego politycznych zabiegach. Zwrócił uwagę na zgodę sił politycznych, która towarzyszyła pracom nad ustawą z 2001 r. i nad nowelizacją z 2015 r. - Tak sprawy obronności i bezpieczeństwa kraju powinny być rozwiązywane. Na zasadzie minimum zgody, woli współpracy, zrozumienia tego, że obronność, a więc także bezpieczeństwo, muszą kosztować - powiedział prezydent.
Bronisław Komorowski jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych podziękował obecnemu w Belwederze wicepremierowi, szefowi MON Tomaszowi Siemoniakowi za harmonijną współpracę. Na uroczystości podpisania ustawy byli też obecni: szef BBN gen. Stanisław Koziej, wiceministrowie obrony i najważniejsi generałowie.
Nowelizacja ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych zakłada przeznaczanie na obronność co najmniej 2 proc. PKB z roku poprzedniego, począwszy od 2016 r. Obecnie wskaźnik ten wynosi 1,95 proc. PKB. Ubiegłoroczny budżet obronny wyniósł ok. 32 mld zł. MON szacuje, że po zmianie przepisów wydatki obronne wzrosną ok. 1 mld zł rocznie.
Wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności państwa mają stanowić co najmniej 2,5 proc. wydatków obronnych, czyli 0,05 proc. PKB.
Przepisy nowelizacji przewidują ponadto, że dodatkowymi przychodami Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych mogą się stać m.in. odszkodowania lub kary umowne otrzymane przez jednostki wojskowe w wyniku niewywiązywania się przez dostawców z umów zakupu uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także darowizny, spadki i zapisy.
Dzięki ustawie inwestycje we wspólną NATO-wską infrastrukturę wojskową w ramach programu NSIP będzie można przejściowo finansować z budżetu państwa. Nowelizacja zawiera też doprecyzowanie przepisów dotyczących wykonywania specjalistycznych usług wojskowych przez jednostki wojskowe.
prezydent.pl
Poprzednia 12 Następna
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
B. Geremek: Bezpieczeństwo Europy - między polityką europejską i więzią euroatlantycką
Zbrojenia polskiej armii
Projekt ustawy o kierowaniu obroną państwa trafił do Sejmu
Polskie firmy zbrojeniowe są w stanie dostarczyć 90 proc. sprzętu potrzebnego armii
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.