Państwo
Prezydent ustawę o OFE podpisał i zapowiedział skierowanie jej do TK
Irena Wóycicka| Krzysztof Łaszkiewicz| OFE| podpis prezydenta| Prezydent| Trybunał Konstytucyjny| ZUS
włącz czytnikPrezydent Bronisław Komorowski zdecydował o podpisaniu ustawy dotyczącej Otwartych Funduszy Emerytalnych, ale w trybie kontroli następczej kieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego - poinformował w piątek 27 grudnia minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Łaszkiewicz.
Prezydent podpisując ustawę, ważył różne racje konstytucyjne; z jednej strony kwestie zrównoważonego budżetu, który jest konstytucyjną wartością, z drugiej strony te wszystkie zasady konstytucyjne, które ostatnio były bardzo szeroko omawiane przez prawników - mówił.
Jak mówił prezydencki minister, prezydent zamierza podnieść we wniosku do TK "kwestie zakazu inwestowania w obligacje przez OFE, nakaz inwestowania większej części aktywów w akcje, jak również - jak niektórzy prawnicy twierdzą - zbyt daleko idącej ingerencji państwa w swobodę działalności gospodarczej". "Te kwestie mogą naruszać konstytucyjne wartości, takie jak: zaufanie państwa i stanowionego przez nie prawa, do ochrony interesów w toku, do nieingerowania w sposób nadmierny w działalność gospodarczą, jak również do przedstawiania i pozyskiwania informacji".
Łaszkiewicz dodał, że z dyskusji i wątpliwości ekonomistów i prawników wynikało, że zdania są bardzo podzielone, a niektóre z przedstawionych opinii całkowicie się wykluczają. Łaszkiewicz zaznaczył, że dlatego prezydent uznał, że należy skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, bo tylko ten organ może rozstrzygnąć te wątpliwości.
Znowelizowana ustawa o zmianach w systemie emerytalnym przewiduje, że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też jej całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.
Ponadto przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.
Sprawa własności zgromadzonych pieniędzy
Jak mówił prezydencki minister podczas piątkowej konferencji prasowej, prezydent zamierza podnieść we wniosku do TK "kwestie zakazu inwestowania w obligacje przez OFE, nakaz inwestowania większej części aktywów w akcje, jak również - jak niektórzy prawnicy twierdzą - zbyt daleko idącej ingerencji państwa w swobodę działalności gospodarczej".
"Te kwestie mogą naruszać konstytucyjne wartości, takie jak: zaufanie państwa i stanowionego przez nie prawa, do ochrony interesów w toku, do nieingerowania w sposób nadmierny w działalność gospodarczą, jak również do przedstawiania i pozyskiwania informacji" - dodał.
W co inwestować?
Łaszkiewicz dodał, że Trybunał miałby się zająć też kwestią modelu funkcjonowania funduszy emerytalnych. "W sytuacji, gdy OFE inwestowały w papiery skarbowe, były to fundusze zrównoważone. W sytuacji, gdy gros aktywów będzie inwestowanych w akcje, to zrównoważenie będzie wyglądało inaczej, a OFE będą funduszami określonego ryzyka. To może podważać zaufanie do państwa i stanowionego prawa przez ubezpieczonych" - mówił Łaszkiewicz.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Prezydent: zmiany w systemie emerytalnym trzeba wprowadzać ostrożnie
OFE: Lewiatan twierdzi, że propozycje w sprawie OFE są niezgodne z Konstytucją
TK: opinie dla prezydenta dotyczące skutków zmian w OFE są informacją publiczną
Pułapki prywatyzacji
OFE: minister finansów musi ujawnić, ile kosztowały ekspertyzy
OFE czekają na Trybunał
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.