Państwo
Prof. Marek Góra: rewolucja w OFE niepotrzebna
emerytura| Marek Góra| OFE| składka emerytalna| system emerytalny| wypłata świadczeń
włącz czytnikMinisterstwo Pracy i Polityki Społecznej szykuje się do zmian w systemie emerytalnym. Na podstawie przeglądu działania dwóch filarów jeszcze w tym miesiącu resort ma przedstawić swoje wnioski i propozycje zmian. Według profesora Marka Góry, precyzyjne określenie, kto będzie wypłacał świadczenia z OFE przyszłym emerytom to najważniejsza zmiana, jaką należy wprowadzić w systemie emerytalnym. System nie wymaga jednak rewolucyjnych zmian ani poprawek.
Zdaniem profesora Marka Góry ze Szkoły Głównej Handlowej, współautora reformy emerytalnej, nie powinny to być rewolucyjne zmiany, choć kilka drobnych poprawek jest wskazanych. Wśród koniecznych eksperci wymieniają politykę inwestycyjną otwartych funduszy emerytalnych i gwarancje bezpieczeństwa dla osób, które zbliżają się do przejścia na emeryturę.
– Chcąc dopełnić elementy struktury instytucjonalnej, która jest potrzebna systemowi emerytalnemu, to jest między innymi kwestia tego, kto będzie wypłacał środki. Wiadomo, jak będą wypłacane, co będzie wypłacane w sensie produktu, natomiast jest kwestia tego, kto to będzie robił. Ciągle są o to dyskusje. Trzeba to po prostu domknąć – uważa profesor Marek Góra.
I argumentuje, że oba filary systemu emerytalnego nawzajem się uzupełniają.
– Są inaczej zarządzane, w związku z tym wystawione na innego rodzaju ryzyka i zawirowania. Ale dlatego właśnie nawzajem się wspierają. Tak były projektowane, żeby przez tę swoją inność dawały większą stabilność. To nawiązanie do dobrze znanej zasady, żeby dywersyfikować ryzyko, czy też nie wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka – wyjaśnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria profesor.
Równowaga, zdaniem prof. Marka Góry została naruszona przez decyzję gabinetu premiera Donalda Tuska, który w 2011 zmniejszył składkę trafiającą do OFE. System nadal spełnia jednak swoje zadanie i jest dla jego uczestników korzystny.
– Ważne jest, jak to wpływa na długookresową stabilność tego systemu. Nie po to były tworzone OFE, żeby nagle zaczęły nam generować zupełnie nieoczekiwane, wysokie zyski, bo tego się zrobić nie da w powszechnym systemie. Natomiast to, co można i należy zrobić, to właśnie zapewnić więcej bezpieczeństwa – dodaje ekspert.
Newseria.pl
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.