TK
Min. Wóycicka dla PAP: niepokoi późny przegląd systemu emerytalnego
Irena Wóycicka| Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych| Jacek Rostowski| OFE| Powszechne Towarzystwa Emerytalne| wypłaty emerytur
włącz czytnikTrudno zaakceptować koncepcję wypłat programowanych, jako podstawową formę emerytury z II filara - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej prezydencka minister Irena Wóycicka. Za niepokojące uznała to, że rząd dopiero na przełomie maja i czerwca ma zająć się przeglądem systemu emerytalnego.
"Pierwsze emerytury z nowego systemu będą wypłacane od czerwca 2014 roku. Jest więc mało czasu, zważywszy na czas niezbędny na konsultacje społeczne, proces legislacyjny oraz przygotowanie instytucji odpowiedzialnych za te wypłaty" - powiedziała Wóycicka.
"Niepokojące jest zatem, że rząd dopiero na przełomie maja i czerwca ma zająć się przeglądem systemu emerytalnego, który, jak sądzę, zakreśli kierunkowe propozycje dotyczące wypłat emerytur z filara kapitałowego" - dodała prezydencka minister.
Jej zdaniem należy oddzielić kwestie związane z zarządzaniem składkami emerytalnymi do czasu osiągnięcia przez ubezpieczonych wieku emerytalnego, od kwestii wypłaty emerytur.
"Za zarządzanie składkami z filara kapitałowego odpowiadają Powszechne Towarzystwa Emerytalne i w tym zakresie ich propozycje odnoszące się do obniżenia opłat ponoszonych przez ubezpieczonych oraz utworzenia funduszu bezpiecznego dla członków OFE zbliżających się do wieku emerytalnego są warte rozważenia" - oceniła minister.
Jeśli chodzi natomiast o kwestie wypłaty emerytur - zastrzegła Wóycicka - "to nie wydaje się zasadne, aby zadanie to miało być przekazane Powszechnym Towarzystwom Emerytalnym, tym bardziej trudno zaakceptować koncepcję wypłat programowanych, jako podstawową formę emerytury z II filara (I filar to ZUS, II filar to OFE - PAP)".
Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych zaproponowała niedawno, by emerytury z OFE były wypłacane w formie tzw. wypłaty programowanej w miesięcznych ratach przez określony z góry czas. Aby zabezpieczyć przyszłych emerytów przed spadkiem wartości ich portfela, na pięć lat przed wiekiem emerytalnym ich oszczędności byłyby przenoszone do funduszu ochrony kapitału. Poziom inwestycji w akcje nie mógłby przekraczać w nim 15 proc.
Prezydencka minister podkreśliła, że "zadaniem powszechnego systemu emerytalnego, a filar kapitałowy to jego część, jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa socjalnego emerytów na cały okres pobierania emerytury, a więc emerytury dożywotniej".
Minister finansów Jacek Rostowski określił w tym tygodniu propozycje towarzystw emerytalnych ws. tzw. wypłaty programowanej jako "głęboko szokujące". "Nasz rząd się na to nie zgodzi" - zapowiedział Rostowski. Zaznaczył jednak, że propozycje te nie spowodują, że rząd podejmie pochopne decyzje dotyczące przyszłości OFE. Jak wyjaśnił, rząd przeprowadzi przegląd funkcjonowania systemu emerytalnego i może mu to zająć kilka miesięcy.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.