Państwo
Projekt ustawy o policji nadal zbyt ogólny i ... szkodliwy
gromadzenie danych| HFPC| kontrola operacyjna| KRS| Urząd Komunikacji Elektronicznej| Ustawa o policji
włącz czytnikProjekt nowelizacji ustawy o Policji autorstwa senatorów RP zmierza do zmiany, uznanych za niezgodne z Konstytucją, przepisów regulujących kwestię prowadzenia oraz dokumentowania kontroli operacyjnej, realizowanej przez wyspecjalizowane organy (m.in. Policję i ABW).
Projekt zakłada m.in.:
- dookreślenie katalogu sytuacji uzasadniających zarządzenie kontroli operacyjnej w toku czynności operacyjno-rozpoznawczych,
- sprecyzowania zamkniętego rodzajowo katalogu środków i metod działania, za pomocą których władze publiczne mogą w sposób niejawny gromadzić informacje o jednostkach,
- przeniesienie z aktów wykonawczych do regulacji ustawowych kwestii dotyczących dokumentacji materiałów zgromadzonych podczas kontroli,
- sprecyzowania w ustawie maksymalnego czasu prowadzenia kontroli operacyjnej,
- uchylenie obowiązku przekazywania informacji dotyczących kontroli operacyjnej przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych Prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej (zagregowaną informację na temat przetwarzania danych telekomunikacyjnych oraz wyników kontroli będzie corocznie przedstawiał Sejmowi i Senatowi Minister Sprawiedliwości).
Krajowa Rada Sądownictwa opiniuje projekt pozytywnie, lecz zwraca uwagę na środki finansowe niezbędne do obsłużenia większej liczby wniosków przez sądy, zwłaszcza przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwraca uwagę, że w wyroku Trybunału wskazano na potrzebę sprecyzowania zamkniętego katalogu środków i metod działania, za pomocą których władze publiczne mogą w sposób niejawny gromadzić informacje. Chodzi o określenie zamkniętego katalogu środków, takich jak: podsłuch rozmów telefonicznych, podgląd pomieszczeń czy nadzór elektroniczny osób itd.
Projektowany przepis jest nadal bardzo ogólny - stwierdza Fundacja. Dodaje też, że nadal nie wiadomo także jakiego oprogramowania będą używały służby.
Lex.pl
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Opinia w sprawie środków przymusu bezpośredniego
TK: opinia adwokatury o kontroli operacyjnej
Policja ma prawo gromadzić dane przez 50 lat, orzekł WSA
Strasburg: prowokacja policyjna musi zostać zweryfikowana przez sąd
TK: część przepisów o zbieraniu informacji za pomocą środków technicznych w działaniach operacyjnych jest niezgodna z konstytucją
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.