Państwo



Rada Europy już obserwuje sytuację w Polsce

Anne Brasseur| Europejska konwencja Praw Człowieka| Gianni Buquicchio| Komitet Monitorujący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy| Rada Europy| Trybunał Konstytucyjny| Zgromadzenie Parlamentarne RE

włącz czytnik
Rada Europy już obserwuje sytuację w Polsce
Sala obrad Rady Europy. Foto: A. Grycuk, Wikipedia.org

Pod koniec stycznia Komitet Monitorujący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zajmie się oceną sytuacji w Polsce, szczególnie w związku z ostatnimi wydarzeniami dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego. Skierowano już zaproszenie do przewodniczącego polskie

Komitet Monitorujący zajmuje się weryfikacją, czy państwa należące do Rady Europy realizują obowiązki wynikające z członkostwa w organizacji, m.in. ze Statutu Rady Europy oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Obecnie procedurze monitorującej poddanych jest dziewięć państw Rady Europy. Kolejne posiedzenie Komitetu odbędzie się w dniach 25 – 29 stycznia 2016 r. w Strasburgu.

Przewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Anne Brasseur w swoim wystąpieniu podczas spotkania Biura Zgromadzenia 14 grudnia zwróciła uwagę na sytuację mającą miejsce obecnie w Polsce. Wyraziła zaniepokojenie rozwijającym się konfliktem wokół Trybunału Konstytucyjnego. - W mechanizmach demokratycznych, sądy konstytucyjne są jednym z kluczowych elementów. Wydarzenia w Polsce, gdzie nowy Parlament usunął sędziów i wybrał nowych, nie tylko w alarmującym tempie, ale również z niewielkim poszanowaniem dla procedur, jest bardziej niż niepokojące – wskazała Anne Brasseur.

Na początku grudnia organ doradczy Rady Europy – Komisja Wenecka oświadczyła, że „z uwagą i zaniepokojeniem obserwuje wydarzenia, które mają miejsce w Polsce”. - Ciągle jeszcze mamy nadzieję i oczekujemy, że zaistniałe problemy mogą zostać rozwiązane na podstawie decyzji już podjętych lub które mają być podjęte przez Trybunał Konstytucyjny – wskazał Gianni Buquicchio, przewodniczący Komisji Weneckiej.
lex.pl

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.