Państwo
Reforma podatku rolnego: Kto zyska, kto straci
dochody własne gmin| FADN| KRUS| podatek dochodowy w rolnictwie| podatek rolny| rolnictwo| SGGW
włącz czytnikZainteresowani już teraz chcieliby dowiedzieć się więcej od „gospodarza” projektu, którym jest minister finansów, albo od ministra rolnictwa, z którym przeprowadzane są konsultacje. Dlatego organizacje reprezentujące rolników – Krajowa Rada Izb Rolniczych, Federacja Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych wraz z Katedrą Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw SGGW zorganizowały (14 września) konferencję o podatku dochodowym w rolnictwie.
Naukowcy z SGGW przedstawili symulację skutków wprowadzenia tego podatku dla gospodarstw rolnych i budżetów gmin. Natomiast organizacje rolnicze i sami rolnicy mówili o swoich oczekiwaniach, obawach i spodziewanych konsekwencjach. Prof. Mirosław Wasilewski (wraz z zespołem) przedstawił wyniki badań gospodarstw o różnych kierunkach produkcji (uprawy polowe, chów krów mlecznych, zwierząt ziarnożernych i typ mieszany), o różnej sile ekonomicznej, liczonej w ESU – osiągających przychody ze sprzedaży produktów rolnych, operacji finansowych, sprzedaży wartości niematerialnych oraz majątku. Możliwe będą różne sposoby rozliczeń z fiskusem, tak jak w systemie powszechnym: ryczałt od dochodów ewidencjonowanych, książka przychodów i rozchodów oraz pełne rozliczenie.
Z przedstawionej symulacji wynika, że w nowym systemie, w porównaniu z obecnym, najbardziej wzrosłyby podatki gospodarstw prowadzących produkcję trzody chlewnej i w ogóle zwierząt ziarnożernych oraz bydła mlecznego. Mniejsze podatki płaciłyby gospodarstwa zajmujące się uprawami polowymi. Najkorzystniejsza byłaby sytuacja gospodarstw typu mieszanego. Będzie to jednak zależało także od tego, jaki rodzaj rozliczeń wybierze gospodarstwo. Poza tym okazuje się, że im gospodarstwa są silniejsze ekonomicznie, tym mocniej zostaną obciążone podatkiem dochodowym – w każdym systemie rozliczeń. Najsłabsi, mieszczący się w przedziale 2–4 ESU, w ogóle nie płaciliby podatku dochodowego. Bardzo zróżnicowane, zależnie od przeważającego sposobu rozliczeń (a więc struktury produkcji gospodarstw) byłyby wpływy podatkowe dla gmin. W niektórych mogą one być znacznie niższe niż dotychczas.
Pytań, na które dziś nie ma odpowiedzi jest wiele. Na przykład jak utrzymać dochody własne gmin, w jakiej formie będą pokrywane obciążenia związane z działalnością gospodarczą rolników, np. opłaty środowiskowe, czy będą opodatkowane dopłaty bezpośrednie, świadczenia dla grup producenckich, agroturystyka, sprzedaż własnych produktów na małą skalę, jak będą rozliczane koszty uzyskiwania dochodu, straty, różne ulgi, amortyzacja majątku produkcyjnego itp.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Kalemba: nie ma założeń do ustawy o podatku dochodowym w rolnictwie
Prezes ZUS: Sprawiedliwy KRUS to KRUS zreformowany
Min. Plocke: Polska chce od 2014 r. wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników w całej UE
Podatki 2013: duże zmiany, głównie na niekorzyść dla podatników
NIK o funkcjonowaniu KRUS
ETS: wcześniejsze emerytury rolników i rolniczek na jednakowych zasadach
Sukces i przywileje, czyli rolników polskich 7 lat tłustych
Kompas - Trwają prace nad lokalnym podatkiem dochodowym od osób fizycznych
TK: potrącanie składek z wypłacanych zasiłków przez KRUS jest zgodne z konstytucją
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.