Państwo



Sejm będzie głosować nad bankowym tytułem egzekucyjnym

Bankowy Tytuł Egzekucyjny| BTE| Jerzy Kozdroń| Killion Munyama| Komisja Finansów Publicznych| prawo bankowe| Sejm| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik
Sejm będzie głosować nad bankowym tytułem egzekucyjnym

 

Podczas trwającego się w tym tygodniu posiedzenia Sejmu posłowie mają (25 września) głosować nad ustawą likwidującą Bankowy Tytuł Egzekucyjny. Choć Komisja Finansów Publicznych przyjęła sprawozdanie na początku sierpnia, dotąd Sejm nie przegłosował tej ustawy.

Drugie czytanie projektu nowelizacji Prawa bankowego, zakładającego likwidację Bankowego Tytułu Egzekucyjnego odbyło się jeszcze w lipcu br. Na początku sierpnia do poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu ustosunkowała się sejmowa komisja finansów. Na pierwszym sierpniowym posiedzeniu Sejmu miało się odbyć głosowanie nad projektem, ale w ostatniej chwili dokument został zdjęty z porządku obrad.

Źródła zbliżone do Platformy w nieoficjalnych rozmowach przyznają, że problem leży m.in. w jednej z poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu przez Genowefę Tokarską (PSL). Ich zdaniem może być ona niekonstytucyjna, choć zarazem istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie przegłosowana. Oprócz ludowców popiera ją bowiem cała opozycja.

Chodzi o poprawkę dotyczącą kosztów sądowych w sprawach cywilnych. Mówi ona, że w sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowych określonych w art. 5 ust. 1 i 2 Prawa bankowego opłata stosunkowa wynosi 5 proc. wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 1000 zł.

Poprawkę krytykował wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń. Przekonywał, że odnosiłaby się tylko do banków - bowiem to one występują w sprawach dotyczących czynności bankowych - byłaby niezgodna z konstytucją; stawiałaby banki w uprzywilejowanej pozycji.

Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw (w trzecim czytaniu) złoży sprawozdawca poseł Killion Munyama (PO). [PAP, red.]

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.