Państwo



Senat i Kolegium Rektorskie UJ w sprawie apelu Rady Wydziału Prawa do Andrzeja Dudy

Andrzej Duda| Uniwersytet Jagielloński| WPiA UJ

włącz czytnik

Uchwała Rady WPiA UJ z dnia 30 listopada 2015 r. nr 303/XI/2015 nie tylko nie pozostaje w sprzeczności z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym, ale stanowi realizację jednego z podstawowych zadań uczelni uregulowanych w art. 13 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

2.3.  Bezzasadność zarzutu sprzeczności działania Rady WPiA UJ z ważnym interesem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Nie zasługuje na uwzględnienie zarzut skargi w przedmiocie naruszenia przez Radę WPiA UJ ważnego interesu Uniwersytetu. Celem tej uchwały nr 303/XI/2015 z dnia 30 listopada 2015 r. nie był status „uczestnika sporu politycznego”, ale wyrażenie stanowiska w sprawie konieczności poszanowania i ochrony podstawowych wartości konstytucyjnych, w tym zasady państwa prawa i roli Trybunału Konstytucyjnego, stanowiącego podstawowy i konstytucyjnie ukształtowany, jako niezależny organ kontroli konstytucyjności prawa w Polsce i działania organów państwowych. Jest to również realizacja postanowienia §1 ust. 2 statutu UJ, który odwołuje się do „poszanowania praw i godności człowieka, patriotyzmu, demokracji, honoru oraz odpowiedzialności za losy społeczeństwa i Ojczyzny”. Skoro Statut UJ uznaje te wartości za podstawowe, to znaczy, że uchwała Rady WPiA UJ, która ma na celu ochronę tych wartości, nie może pozostawać w sprzeczności z ważnym interesem Uniwersytetu. Nie jest również zasadny zarzut Skarżącego, zgodnie z którym uchwała Rady WPiA UJ nr 303/XI/2015 z dnia 30 listopada 2015 r. miałaby stanowić „próbę wywarcia presji na niezależny Trybunał Konstytucyjny i niezawisłych sędziów”, bowiem nie była ona skierowana do TK, ale do Prezydenta RP i nie odnosiła się w żadnym zakresie do oceny konkretnych przepisów prawnych, w tym podlegających ocenie przez Trybunał Konstytucyjny. TK nie rozstrzyga spraw na takim poziomie ogólności, jaki stanowi treść kwestionowanej przez skarżącego uchwały Rady WPiA UJ. Jednocześnie nie można sędziom TK przypisać roli „ust autorytetów” będących członkami Rady WPiA UJ, bowiem sędziowie TK są niezawiśli i przy orzekaniu podlegają wyłącznie Konstytucji RP, a doświadczenie sędziów TK oraz ich wiedza nie pozwala na przyjęcie za zasadne podważanie przez Skarżącego bezstronności orzeczniczej sędziów TK z powodu treści uchwały uczelni. Z punktu widzenia oceny działania Rady WPiA UJ przez podjęcie uchwały nr 303/XI/2015 nie mają znaczenia „negatywne komentarze”, na które powołuje się Skarżący, bowiem nie stanowią one kryterium kontroli tego działania, a jednocześnie temu stwierdzeniu można przeciwstawić fakt szerokiego pozytywnego przyjęcia uchwały przez społeczeństwo i opinię publiczną.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.