PaństwoSLD: podatek od kopalin - do Trybunału Konstytucyjnego

KGHM| podatek od kopalin| SLD| Zbrzyzny

włącz czytnik
SLD: podatek od kopalin - do Trybunału Konstytucyjnego
Wlewki miedziane. Foto: strona internetowa KGHM SA

Klub SLD zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o podatku od wydobycia niektórych kopalin - poinformował w środę wiceszef klubu Sojuszu Ryszard Zbrzyzny. SLD kwestionuje m.in. "stachanowski" - zdaniem posła Sojuszu - tryb uchwalania ustawy.

Zbrzyzny, który jest od 1991 roku  przewodniczącym Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego, przypomniał na konferencji prasowej 16 maja, że wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin, zapowiadał już w marcu.

"Te zapowiedzi nie były zapowiedziami tak +na wyrost+, tak tylko dla celów PR-owskich. Zebraliśmy wystarczającą liczbę podpisów pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie tej ustawy za niekonstytucyjną w całości" - zaznaczył poseł Sojuszu.

Według niego, cały proces legislacyjny ustawy przebiegał "w iście stachanowskim tempie". "19 stycznia projekt ustawy wpłynął do Sejmu, a 2 marca, a więc praktycznie po dwóch miesiącach, ustawa została uchwalona przez Sejm" - powiedział wiceszef klubu SLD.

Zbrzyzny powołał się na dwie opinie prawne, które dla Kancelarii Senatu jeszcze przed uchwaleniem ustawy sporządzili konstytucjonaliści: prof. Marek Chmaj oraz dr Ryszard Piotrowski.

"W konkluzjach tychże opinii prof. Chmaj pisze, że przyjęty w ustawie 14-dniowy okres vacatio legis jest okresem zbyt krótkim i w sposób istotny naruszającym art. 2 konstytucji. Jeszcze dalej idzie dr Piotrowski, który mówi, że przewidziane w ustawie wprowadzenie podatku od wydobycia niektórych kopalin jest niezgodne z art. 20, który mówi o wolności gospodarczej i art. 22 mówiącym o ograniczeniu tej wolności" - mówił poseł SLD.

Jak podkreślił, z opinii tych wynika, że już podczas procesu legislacyjnego, konstytucjonaliści "jednym chórem mówili, że ustawa, tak skonstruowana jest niezgodna z konstytucją". "Mimo tego Senat nie wniósł do niej żadnej poprawki" - zaznaczył Zbrzyzny.

Według niego, ustawa spowodowała, że spółka KGHM Polska Miedź każdego dnia nalicza podatek w wysokości "między 7 a 10 milionów złotych". Jak dowodził Zbrzyzny, w I kwartale 2012 r. firma ta odnotowała zysk netto w wysokości 1,4 mld złotych, a gdyby w wyliczeniach tych uwzględnić podatek od wydobycia kopalin, który jest naliczany od 18 kwietnia, suma zysków KGHM spadłaby do 700-800 milionów złotych.

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.