Państwo



SN o zakazie prowadzenia pojazdów

prawo jazdy| Sąd Najwyższy| zakaz prowadzenia pojazdów

włącz czytnik
SN o zakazie prowadzenia pojazdów

Sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów, określając jednocześnie jakiego rodzaju pojazdów zakaz dotyczy i dopiero to orzeczenie sądu stanowi podstawę do cofnięcia uprawnień do ich prowadzenia przez właściwy organ administracji - uważa Sąd Najwyższy.

Organ administracji nie może przy tym rozszerzyć ani zawęzić orzeczonego przez sąd zakazu. Orzeczenie przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych określonego rodzaju nie narusza przepisów ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami - taki pogląd wyraził Sąd Najwyższy 26 marca 2014 r. Jednak nie podjął uchwały. Dlaczego?  Gdyż zagadnienie to - według SN - nie stanowi ważnego problemu prawnego, który wymaga „zasadniczej wykładni ustawy".

Stan faktyczny przedstawiał się następująco. Sąd Rejonowy wyrokiem z  8 sierpnia 2013 r. uznał S.K za winnego, tego że  kierował samochodem osobowym marki Citroen Berlingo po pijanemu, to jest popełnienia przestępstwa z art. 178a § 1 k.k. Za to wymierzył oskarżonemu karę grzywny w ilości 100 stawek dziennych, ustalając wysokość stawki dziennej na kwotę 20 złotych. Nadto Sąd Rejonowy orzekł wobec oskarżonego między innymi zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres lat 3 z wyłączeniem pojazdów kategorii C + E , zaliczając na jego poczet okres zatrzymania prawa jazdy od 23 stycznia 2013 r.

Wyrok ten, w całości na niekorzyść oskarżonego, zaskarżył prokurator rejonowy w G. zarzucając między innymi obrazę prawa polegającą na orzeczeniu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat z wyłączeniem pojazdów określonych w kategorii C + E, podczas gdy ustawa o kierujących pojazdami z 5 stycznia 2011 r. zakazuje ubiegania się i wydania osobie, co do której został orzeczony prawomocnym wyrokiem zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych uprawnień w zakresie kategorii C+E w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych kategorii B.

W uzasadnieniu apelacji prokurator wskazał, że zgodnie z przepisami prawo jazdy dotyczące ojazdów kategorii C+E nie może zostać wydane w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmujących uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii B.

W opisanej sytuacji, zdaniem skarżącego, organ administracji w postępowaniu o wydanie uprawnień odmówiłby wydania prawa jazdy kategorii C+E. Tym samym zakaz orzeczony w takiej postaci jak w zaskarżonym wyroku stoi w sprzeczności z ustawą o kierujących pojazdami. Na potwierdzenie swojego stanowiska skarżący wskazał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 2 lipca 2013 r. III SA/Po 834/13.
Sygnatura akt I KZP 29/13, orzeczenie z 26 marca 2014 r.

Lex.pl

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.