Państwo



SSR Mgłosiek: Powiedzieli, napisali... (Odcinek 84)

włącz czytnik

Piszę o tym, bo uważam, że obecny czas to bezprecedensowa możliwość przyjrzenia się w praktyce, jak działają zabezpieczenia systemowe. Przede wszystkim, czy są wystarczające. A jeśli nie, to jakie zmiany de lege ferenda należy przeprowadzić, by znów za kilka lat nie obudzić się w prawniczym matrixie. Oczywiście, że decyduje ustawodawca, a więc klasa polityczna, która zdołała – stosując różnego rodzaju wabiki – przekonać do siebie elektorat Będę jednak z uporem maniaka twierdził, że głos środowisk prawniczych oraz akademickich jest kluczowy i bezcenny. Musi być to głos wspólny. Dlatego optymizmem napawa inicjatywa środowiska sędziowskiego – skupionych czterech stowarzyszeń sędziowskich, do których przyłączyła się Krajowa Rada Sądownictwa – dotycząca organizacji 3 września 2016 r. bezprecedensowego Kongresu Sędziów Polskich. Ale czy środowiska adwokackie i radcowskie nie mają nic do powiedzenia na temat obecnej sytuacji? Dlaczego nie zorganizować jednego wspólnego kongresu prawników na co dzień stosujących i interpretujących serwowane nam obecnie przepisy? (…)

Pole praktycznego manewru, wobec uzurpowania sobie przez władzę wykonawczą paradygmatu nieomylności, właściwie w obecnej sytuacji przestało istnieć. Może to i jest naiwne, ale wierzę, że jedynie szeroka dyskusja wszystkich środowisk prawniczych przywróci właściwą perspektywę tej części społeczeństwa, która nie rozumiejąc powagi sytuacji, w zagubieniu rozgląda się wokół. Jakkolwiek patetycznie by to zabrzmiało, traktujmy to wyzwanie jako obowiązek. A czy Kowalski będzie chciał słuchać? Jeśli nie dzisiaj, to z pewnością jutro. W tej chwili gest solidarności wszystkich środowisk prawniczych sam w sobie miałby duży potencjał i nośność merytoryczną.

Stwórzmy jako przedstawiciele wszystkich zawodów prawniczych wspólnie z donośnym głosem akademickim, przy niezbędnej pomocy przedstawicieli czwartej władzy, rzeczywistość alternatywną. Taką, w której wciąż dyskutuje się o praktycznych rozwiązaniach systemowych w ramach kultury prawnej, będącej zdobyczą wieków oświecenia, gdzie trójpodział władzy określa byt państwa.
Prawnicy muszą stworzyć rzeczywistość alternatywną, Dziennik Gazeta Prawna, 30.08.2016

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.