Państwo



Świadek koronny - sprawozdanie Departamentu ds. PZ Prokuratury Generalnej

abolicja| Prokurator Krajowy| Prokuratura Generalna| przestępczość zorganizowana| świadek koronny

włącz czytnik

W okresie od 31 sierpnia 2006 r. do 31 grudnia 2013 r. Prokurator Krajowy i Prokurator Generalny wyrazili zgodę na dopuszczenie łącznie 32 świadków koronnych.

W tym samym okresie sądy okręgowe dopuściły dowód z zeznań 33 świadków koronnych. Jeden wniosek skierowano do sądu jeszcze przed dniem 31 sierpnia 2006 r., a więc nie była potrzebna zgoda Prokuratora Krajowego, tylko - zgodnie z poprzednimi przepisami - prokuratora apelacyjnego).

Zakończono wszystkie czynności procesowe (program procesowy) wobec 11 świadków koronnych.

Świadkowie ci złożyli już bowiem kompletne zeznania na rozprawach przeciwko pozostałym sprawcom, po czym postępowania sądowe zostały prawomocnie zakończone. Wobec tych świadków koronnych właściwi prokuratorzy wydali więc postanowienia o umorzeniu postępowania o wszystkie popełnione i ujawnione przez świadka koronnego przestępstwa (abolicja).

Dotychczas podjęto (w 2002 r., 2004 r., 2005 r. i 2013 r.) zawieszone postępowania wobec 4 świadków koronnych. Wobec  3 z tych świadków koronnych kontynuowano postępowania przygotowawcze, które zakończono aktami oskarżenia, po czym osoby te zostały prawomocnie skazane (m. in. na karę dożywotniego pozbawienia wolności i karę 15 lat pozbawienia wolności). Natomiast za kolejnym świadkiem koronnym, wobec którego postępowanie podjęto w 2013 r., wydano list gończy.
Prokuratura Generalna

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.