Państwo



Trwają prace nad nową ustawą o zbiórkach publicznych

darczyńca| Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji| sms| Ustawa o zbiórkach publicznych| wpłata na konto| zbiórka publiczna

włącz czytnik
Trwają prace nad nową ustawą o zbiórkach publicznych
Foto: sxc.hu

Polskie przepisy regulujące zbiórki publiczne już od długiego czasu wymagają zmiany. Obowiązująca obecnie ustawa została przyjęta w 1933 roku i chociaż oczywiście była nowelizowana, jednak przewidziane w niej unormowania już nie przystają do współczesnej praktyki prowadzenia zbiórek publicznych (w tym np. zbiórek prowadzonych przez Internet lub za pomocą SMS–ów). Przydałaby się również liberalizacja zasad związanych z organizowaniem zbiórek publicznych: obecnie każdy, kto chce prowadzić zbiórkę publiczną musi ubiegać się o zezwolenie władz, a po zakończeniu zbiórki rozliczyć się z niej przed organem administracji publicznej – a nie przed darczyńcami. Planowane zmiany w regulacji zbiórek publicznych zmierzają w kierunku zmniejszenia roli władz w organizowaniu zbiórek i wzmocnieniu społecznej kontroli nad wykorzystaniem zgromadzonych w efekcie zbiórki środków.

W styczniu bieżącego roku rząd przyjął opracowane w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji założenia do projektu nowej ustawy o zbiórkach publicznych i upoważnił ministra administracji i cyfryzacji do prowadzenia dalszych prac na nową regulacją; 6 lutego minister Boni rozmawiał o planowanych zmianach z organizacjami pozarządowymi. W jakim kierunku idą zatem opisane w założeniach do projektu nowej ustawy unormowania?

Celem nowej regulacji jest „stworzenie podstaw do postawienia obywatela/ darczyńcy w centrum rozwiązania, a także do pełnej cyfryzacji procesu zgłaszania zbiórek oraz publikowania sprawozdań z ich rezultatów.” Zniesiony zostanie dotychczasowy obowiązek uzyskania pozwolenia na zorganizowanie zbiórki publicznej. Objęte takim wymogiem pozostaną jedynie zbiórki „w formie ofiar w gotówce i w naturze prowadzone w miejscach publicznych, gdzie nie ma innej możliwości, by zapewnić przejrzystość zbiórek.” W tych przypadkach będzie wymagane zgłoszenie zbiórki oraz sporządzenie sprawozdania ze zbiórki; sprawozdania mają być widoczne dla wszystkich na ogólnopolskim portalu internetowym.

Na portalu, udostępnionym w ramach strony internetowej MAiC, zamieszczane będą informacje o prowadzonych lub planowanych zbiórkach publicznych. Dzięki temu wszyscy zainteresowani będą mogli sprawdzić, jaki podmiot prowadzi (lub już przeprowadził) zbiórkę i na jaki cel przeznaczane są zgromadzone w jej wyniku środki oraz ocenić, na ile wiarygodne wydają się sprawozdania z poszczególnych zbiórek. To z kolei ma ułatwić obywatelom podejmowanie decyzji o ewentualnym wspieraniu działalności wybranych podmiotów. 

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.