Państwo
Zespoły współpracy terytorialnej. Kolejna propozycja regulacji metropolitalnej
metropolia| powiat metropolitalny| regulacja metropolitalna| Sejm| układ osadniczy| zagospodarowanie przestrzenne| zespoły współpracy terytorialnej
włącz czytnikProjektodawca przewidział jednak, że każdy zespół współpracy terytorialnej będzie realizował zadania z zakresu zagospodarowania przestrzennego. Dlatego też proponuje się wyposażyć zespoły w kompetencje do uchwalania nowej kategorii aktów planistycznych, a mianowicie ramowych studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Takie studium obowiązywałoby na obszarze całego zespołu i wiązało organy gminy w procesie sporządzania i uchwalania: 1) miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i 2) studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Konstrukcja zespołu współpracy terytorialnej może przypominać konstrukcję związków gmin lub powiatów. Istnieją jednak rozbieżności na tyle istotne, że nie można pomiędzy wskazanymi formami współdziałania jednostek samorządu terytorialnego postawić znaku równości. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że w skład związków jednostek samorządu terytorialnego mogą wchodzić albo tylko gminy (związki gminne, zwane również komunalnymi), albo wyłącznie powiaty (związki powiatowe). Na tym tle można zauważyć różnicę, gdyż w skład zespołów współpracy terytorialnej mogą wchodzić tak gminy, jak i powiaty – jednocześnie.
Konfrontując wskazane projekty ustaw regulujących organizację i funkcjonowanie metropolii w Polsce można dojść do wniosku, że każdy z tych projektów zawiera określone wady, zaś ich wypadkowa mogłaby stanowić rozwiązanie odznaczające się relatywnie największą liczbą zalet.
Lex.pl
Poprzednia 12 Następna
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.