Publicystyka



TVN24: polski rząd zbojkotuje posiedzenie Komisji Weneckiej

Komisja Wenecka| MSZ| Panos Kakawiatos| publikacja wyroku| Rafał Bochenek| Rafał Sobczak| sprawa 47/15| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik
TVN24: polski rząd zbojkotuje posiedzenie Komisji Weneckiej

Polski przedstawiciel nie weźmie udziału w najbliższym posiedzeniu Komisji Weneckiej, na którym badana będzie nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym - dowiedział się reporter TVN24 Michał Tracz. - Komisja bardzo stronniczo podchodzi do całej sprawy - stwierdził rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Podczas piątkowej sesji plenarnej KW ma przyjąć opinię na temat nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Poprzednia, przyjęta w marcu opinia Komisji na temat nowelizacji poprzedniej ustawy o TK, była bardzo krytyczna. KW zaapelowała wtedy o publikację orzeczenia TK z 9 marca w sprawie grudniowej noweli o Trybunale autorstwa PiS, co - według niej - byłoby punktem wyjścia z kryzysu. Ponadto ostrzegła, że osłabienie TK stanowi zagrożenie dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa w Polsce.

Rzecznik rządu: Komisja jest stronnicza

Jako pierwszy o zamiarach polskiego rządu, by nie wysyłać swojego przedstawiciela, poinformował reporter TVN24 Michał Tracz. Do sprawy odniósł się rzecznik rządu Rafał Bochenek. - W posiedzeniu Komisji Weneckiej nie będzie brał udziału przedstawiciel rządu z uwagi na to, iż dotychczas prowadzone rozmowy pokazały, że Komisja bardzo stronniczo podchodzi do całej sprawy i nie uwzględnia argumentów merytorycznych. Ustawa przyjęta przez parlament respektuje znaczną część uwag, jakie były zgłaszane, pomimo tego, że były one niewiążące - powiedział Bochenek. - Poza tym ustawa o TK w większości opiera się na ustawie z 1997 roku, czyli zawiera regulacje dobrze znane sędziom TK, które obowiązywały przez prawie 20 lat - dodał.

Wcześniej rzecznik MSZ Rafał Sobczak stwierdził, że udział polskiej delegacji w posiedzeniu KW w tym tygodniu "legitymizowałby działania Komisji, które - z przykrością należy stwierdzić - mają stronniczy charakter". Podkreślił, że rozmowa pomiędzy przedstawicielami rządu a Komisją powinna opierać się "na argumentach prawnych i poważnej analizie ustawy oraz polskiego systemu prawnego". Tymczasem - jak dodał - "krótki czas przeznaczony na interakcję przedstawicieli rządu z ekspertami Komisji powoduje, że udział byłby całkowicie bezprzedmiotowy".

Poprzednia 12 Następna

Publicystyka,Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.