Świat
Czechy: Sąd Konstytucyjny o immunitecie parlamentarnym i mowie nienawiści
Otto Chaloupka| Parlament Europejski| polityczna poprawność| Republika Czeska
włącz czytnikW dniu 16 czerwca 2015 Sąd Konstytucyjny Republiki Czeskiej oddalił skargę Otto Chaloupka, byłego posła prawicowo-radykalnej partii Republika do Parlamentu Europejskiego, który został oskarżony o podżeganie do nienawiści wobec grupy osób lub w celu ograniczenia ich praw i wolności.
Skarżący twierdził, że w czasie, gdy pisał na Facebooku swoje opinie i uwagi dotyczące obywateli Czech narodowości romskiej, uczestniczył w sesji parlamentarnej, zaś wyrażane przez niego opinie były chronione przez immunitet parlamentarny.
Sąd Konstytucyjny poddał analizie formalnej, merytorycznej, terytorialnej i funkcjonalnej zakres braku odpowiedzialności zagwarantowany w Czeskiej Karcie Praw Podstawowych i Wolności. Stwierdzono, że forma wyrażenia lub medium przekazujące wyrażane opinie nie są decydujące dla określenia zakresu ochrony przed odpowiedzialnością. Wyrażanie chronionych poglądów ma przyczynić się do debaty parlamentarnej, służyć przekazywaniu informacji lub głosów i opinii innych członków parlamentu i innych osób uprawnionych do udziału w sesji parlamentu lub jego organów. Służy to ochronie parlamentu, jako organu kolegialnego, nie jest przywilejem jednostki. Sąd Konstytucyjny podkreślił fundamentalne znaczenie możliwości wygłaszania opinii dla jakości debaty parlamentarnej w PE.
Ponieważ wnioskodawca zamierzał przedstawić swoje poglądy głównie ogółowi publiczności [spoza Parlamentu Europejskiego], z pominięciem debaty parlamentarnej, ich wyrażanie wykraczało poza konstytucyjny zakres ochrony przed odpowiedzialnością.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.