TK
Po raz 15 nie udało się w czeskim parlamencie ograniczyć dożywotniego immunitetu parlamentarzystów tym razem to Senat sprzeciwił się poprawce do konstytucji, mającej ograniczyć dożywotni immunitet parlamentarzystów oraz sędziów Sądu Konstytucyjnego. Zmiany przewidywały obowiązywanie immunitetu tylko przez okres pełnienia funkcji.
W izbie wyższej poprawkę poparło 27 z 47 obecnych na sali obrad senatorów. W lutym opowiedziała się za nią Izba Poselska, parlamentarna izba niższa.
Przeciwnicy nowelizacji argumentowali, że problem będzie rozwiązany jedynie częściowo, gdyż co prawda poprawka zniesie dożywotni immunitet, ale nie wyjaśni np. w jakich okolicznościach skazany prawomocnym wyrokiem parlamentarzysta może mandat utracić.
Jednak w czwartek rzeczywista przyczyna odrzucenia poprawki była bardziej prozaiczna: w obradach wzięło udział za mało senatorów z dominującej w Senacie lewicy, którzy deklarowali, że opowiedzą się za zmianami w konstytucji.
Czechy są jedynym krajem Europy, w którym posłów, senatorów, sędziów Sądu Konstytucyjnego oraz - do niedawna - prezydenta, chroni immunitet dożywotni.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.