Świat



ETS: biblioteki mogą digitalizować książki, ale tylko do czytelni

biblioteki| czytelnie| digitalizacja| Dyrektywa o prawie autorskim| podmiot prawa autorskiego| Trybunał Sprawiedliwości UE| zwielokrotnienie

włącz czytnik

Trybunał stwierdził natomiast, że owo prawo udostępniania, które może przysługiwać ogólnodostępnym bibliotekom, nie może pozwalać na drukowanie utworów na papierze ani na utrwalanie ich na kluczu USB za pośrednictwem odpowiednio wyposażonych terminali przez osoby prywatne. Drukowanie utworu na papierze lub utrwalanie go na kluczu USB stanowią bowiem czynności zwielokrotnienia, ponieważ mają na celu stworzenie nowej kopii tej udostępnionej osobom prywatnym kopii cyfrowej. Tego rodzaju czynności zwielokrotnienia nie są konieczne z punktu widzenia udostępnienia utworu użytkownikom za pośrednictwem odpowiednio wyposażonych terminali i nie są w związku z tym objęte prawem do udostępniania utworów za pośrednictwem odpowiednio wyposażonych terminali, tym bardziej że czynności te są dokonywane przez osoby prywatne, a nie przez samą bibliotekę.

Trybunał dodał jednak, że państwa członkowskie mogą, w granicach wyznaczonych przez dyrektywę i na określonych w niej warunkach, ustanowić wyjątek lub ograniczenie w stosunku do przysługującego podmiotom praw autorskich wyłącznego prawa do zwielokrotniania i zezwolić w ten sposób użytkownikom biblioteki na drukowanie utworów na papierze lub utrwalanie ich na kluczu USB za pośrednictwem odpowiednio wyposażonych terminali. W tym celu konieczna jest jednak zapłata godziwej rekompensaty na rzecz podmiotów praw autorskich.

UWAGA: Odesłanie prejudycjalne pozwala sądom państw członkowskich, w ramach rozpatrywanego przez nie sporu, zwrócić się do Trybunału z pytaniem o wykładnię prawa Unii lub o ocenę ważności aktu Unii. Trybunał nie rozpoznaje sporu krajowego. Do sądu krajowego należy rozstrzygnięcie sprawy zgodnie z orzeczeniem Trybunału. Orzeczenie to wiąże w ten sam sposób inne sądy krajowe, które spotkają się z podobnym problemem.

1  Dyrektywa 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2001 r. w sprawie harmonizacji niektórych
aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym (Dz.U. L 167, s. 10).

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.