Świat
ETS: Luksemburg zapłaci za niewykonanie wyroku o ściekach komunalnych
Dyrektywa Rady 91/271/EWG| ETS| Komisja Europejska| Luksemburg| ochrona środowiska| RLM| ścieki komunalne| zrzut ścieków
włącz czytnikUWAGA : Skarga o stwierdzenie uchybienia państwa członkowskiego jest kierowana przeciwko państwu członkowskiemu, które uchybiło zobowiązaniom wynikającym z prawa Unii, przez Komisję lub inne państwo członkowskie. Jeżeli Trybunał Sprawiedliwości stwierdzi uchybienie, państwo, którego to dotyczy, powinno jak najszybciej zastosować się do wyroku. Jeżeli Komisja uzna, że państwo członkowskie nie zastosowało się do wyroku, może wnieść nową skargę i domagać się sankcji finansowych. Jednak w sytuacji nieprzekazania Komisji krajowych środków transpozycji dyrektywy Trybunał Sprawiedliwości może, na jej wniosek, nakładać kary pieniężne już na etapie pierwszego wyroku.
1 Dyrektywa Rady 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 r. dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych (Dz.U. L 135, s. 40).
2 Załącznik II do wskazanej dyrektywy.
3 We wskazanej dyrektywie zdefiniowano RLM jako „ładunek organiczny ulegający biodegradacji, wyrażony pięciodobowym biochemicznym zapotrzebowaniem tlenu (BZT5), w ilości 60 g tlenu na dzień”.
4 Artykuł 5 ust. 4 ww. dyrektywy.
5 Wyrok Trybunału z dnia 23 listopada 2006 r. w sprawie C-452/05, Komisja przeciwko Luksemburgowi.
6 W szczególności w odniesieniu do oczyszczalni ścieków w Übersyren, do której trafiają ścieki z portu lotniczego w Luksemburgu, rząd tego państwa wyjaśnił, że wyjątkowo obfite opady śniegu w grudniu 2010 r. były przyczyną nadzwyczajnego przekroczenia wartości dla tego miesiąca, ze względu na ilość produktów (w szczególności glikolu) zastosowanych do udrożniania pasów startowych, dróg kołowania i płyt lotniskowych, a także do odladzania samolotów przed startem.
Poprzednia 1234 Następna
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Brak komentarzy.