Świat



Polska jest krajem umiarkowanie wolnym w gospodarce

Heritage Foundation| Indeksu Wolności Gospodarczej| Wall Street Journal| wolność gospodarcza

włącz czytnik
Polska jest krajem umiarkowanie wolnym w gospodarce

Dzisiaj Heritage Foundation i Wall Street Journal ogłosiły doroczny Index of Economic Freedom 2013. W Polsce partnerem strategicznym raportu jest fundacja Związku Przedsiębiorców i Pracodawców - Warsaw Enterprise Institute. ZPP poinformował 10 stycznia o wskaźniku.

"Globalny postęp w kierunku wolności gospodarczej będzie nadal zatrzymywany" - piszą w komentarzu redaktorzy 19. edycji Indeksu Wolności Gospodarczej.

Wskaźnik wolności gospodarczej dla świata wynosi 59,6 punktów i jest tylko o jedną dziesiątą punktu powyżej średniego wyniku z 2012 roku. Jest lepiej, ale od osiągnięcia największego poziomu wolności w 2008, wolność gospodarcza systematycznie jest ograniczana.

Wśród 177 krajów w rankingu 2013 lepsze wyniki wobec roku poprzedniego uzyskało 91 krajów, gorsze wyniki ma 78 państw.

Na plus należy zaliczyć, że globalna średnia wydatków rządowych jest niższa. Niestety, niższe wydatki państw zostały połączone z dalszą regulacją. Wiele pastw podniosło płace minimalne i usztywniło rynek pracy.

Na ostateczny wynik składają się rezultaty w kategoriach: prawa majątkowe, poziom korupcji, stopień fiskalizmu, wydatki rządowe, wolność prowadzenia biznesu, swoboda zatrudnienia, wolność polityki pieniężnej, wolność handlu, wolność inwestycji i wolność finansowa.

Polska zajęła 57 miejsce na świecie (na 177 badanych krajów) i w porównaniu do ubiegłego roku awansowała o 7 miejsc. Polska osiągnęła lepszy wynik w porównaniu do 2012 r. o 1,8 pkt otrzymując łącznie 66 punktów. Poprawa nastąpiła m.in. w łatwości prowadzenia biznesu. Swoboda handlu jest bardzo dobre oceniana - zajmujemy tutaj 11 pozycję na świecie. W obszarach praw własności oraz poziomu korupcji zajęliśmy odpowiednio 42 i 40 lokatę. Pośród państw europejskich Polska zajmuje 26 miejsce na 43 badanie kraje i ma wynik powyżej globalnej średniej. Autorzy Indeksu zwracają jednak uwagę na zagrożenia polskiej gospodarki, m.in. wysoki deficyt budżetowy, wzrost zadłużenia publicznego oraz niewydajny wymiar sprawiedliwości. Jeżeli chodzi o wydatki publiczne Polska zajmuje dopiero 140 miejsce na 177 badanych państw.

W rankingu pierwsze miejsce zajął Hongkong z wynikiem 89,3 punktu, na drugim miejscu jest Singapur z 88 punktami. Powyżej 80 punktów dostały też: Australia, Nowa Zelandia i Szwajcaria. Nieco wyżej od Polski znalazły się: Łotwa i Malezja, tuż za nią - Albania i Rumunia. Z krajów UE gorzej wypadły też: Bułgaria, Francja, Portugalia, Słowenia, Włochy i Grecja, która znalazła się na 117. miejscu. Ranking zamykają: Zimbabwe, Kuba i Korea Północna.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.