Świat



Raport Komisji Europejskiej o sądownictwie

Komisja Europejska| niezawisłość sądów| sądownictwo| sprawność sądów powszechnych| Unia Europejska| Viviane Reding| wymiar sprawiedliwości

włącz czytnik

Zaprezentowano także wyniki dotyczące liczby sędziów, którzy dokształcają się w zakresie prawa UE lub prawa innego kraju członkowskiego. Takie szkolenia w Polsce podejmuje ok. 20 proc. ogólnej liczby sędziów. Lepiej w tym przypadku wypadają m.in. sędziowie w Austrii, Chorwacji, Portugalii czy na Cyprze. Gorzej - sędziowie z Belgii, Węgier, Francji czy Hiszpanii.

Z raportu wynika także, że w Polsce w 2012 roku z państwowego budżetu na sądownictwo przeznaczono ok. 50 euro na mieszkańca. W tym samym roku najwięcej przeznaczono w Luksemburgu - ok. 140 euro na mieszkańca, a najmniej w Rumunii - niecałe 20 euro. Wskazano także, ilu sędziów przypada na 100 tys. obywateli w poszczególnych krajach członkowskich UE. W Polsce w 2012 roku było to ok. 25 sędziów. Na tę samą liczbę Polaków przypadało z kolei ponad 100 prawników.

W raporcie pod uwagę wzięto również niezawisłość wymiaru sprawiedliwości. W tym przypadku oparto się na danych Światowego Forum Ekonomicznego. Wśród 148 badanych krajów Polska znalazła się na 54. miejscu, jeśli chodzi o postrzeganie sądownictwa przez obywateli jako niezależnego. (PAP)
Lex.pl

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.