Świat



Raport Komisji Europejskiej o sądownictwie

Komisja Europejska| niezawisłość sądów| sądownictwo| sprawność sądów powszechnych| Unia Europejska| Viviane Reding| wymiar sprawiedliwości

włącz czytnik
Raport Komisji Europejskiej o sądownictwie
Komisarz Viviane Reding. Foto: Wikimedia Commons

Komisja Europejska przedstawiła raport na temat wymiaru sprawiedliwości w krajach UE. Wynika z niego, że w Polsce w 2012 r. rozpatrzenie sprawy trwało ok. 200 dni, co plasuje nas w średniej unijnej. Gorzej Polska wypada pod względem komputeryzacji sądownictwa.

Zwłoka w orzekaniu sprawiedliwości jest jej zaprzeczeniem - oceniła komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding na poniedziałkowej konferencji prasowej. Jak podkreśliła, systemy wymiaru sprawiedliwości w krajach członkowskich są różne i KE nie chce ich zmieniać, ale chce, by "wszystkie działały sprawnie i wydajnie".

Raport przedstawia porównywalne dane dotyczące skuteczności, jakości i niezawisłości krajowych wymiarów sprawiedliwości, które można wykorzystać, by opracować konkretne zalecenia - zaznaczyła unijna komisarz. "Ważne, by państwa członkowskie kontynuowały reformy wymiaru sprawiedliwości, tak by służył on obywatelom" - powiedziała.

Zwróciła jednocześnie uwagę, że w raporcie wzięto pod uwagę prawo administracyjne, cywilne i handlowe, bo poprawa w tych obszarach "pomoże przywrócić zaufanie inwestorów, co pozwoli na stworzenie lepszego klimatu dla wzrostu gospodarczego".

W raporcie przedstawiono dane m.in. dotyczące wydajności wymiaru sprawiedliwości w krajach unijnych. Badany był m.in. czas rozpatrywania spornych spraw cywilnych i handlowych w pierwszej instancji. W Polsce w 2012 i 2011 roku było to około dwustu dni, co plasuje nasz kraj w środku unijnej stawki. Krócej rozpatrywanie takich spraw trwa m.in. na Litwie, na Węgrzech czy w Czechach, a dłużej m.in. w Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech czy w Grecji.

Badana była również liczba spraw cywilnych i handlowych, które oczekują na rozpatrzenie w pierwszej instancji. W 2012 roku w naszym kraju było to nieco więcej niż jedna sprawa na stu mieszkańców. Lepsze wyniki uzyskały m.in. Finlandia, Szwecja, Dania czy Austria. Więcej nierozpatrzonych spraw pozostaje m.in. w Czechach, Rumunii, Hiszpanii, Chorwacji czy we Włoszech.

Przedstawiony w poniedziałek raport przedstawia także dane dotyczące jakości wymiaru sprawiedliwości. Jeśli chodzi o system rejestracji i zarządzania prowadzonymi sprawami Polska znalazła się na 19. miejscu, z oceną "3" w skali od 0 do 4. Gorzej nasz kraj wypada pod względem wykorzystania komunikacji elektronicznej w sądownictwie. W tym przypadku Polska uzyskała ocenę powyżej "2" (w skali od 0 do 4).

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.