Świat
Szperkowicz: Inna Rosja
Borys Niemcow| Echo Moskwy| Komsomolskaja Prawda| Kreml| Ksenia Sobczak| Rosja| Władimir Putin
włącz czytnikJak wiadomo na kilka godzin przed zamachem Borys Niemcow nagrał wywiad dla niezależnego radia „Echo Moskwy”. Mówił o „zbrodniczej polityce prezydenta Putina” prowadzącej do izolacji Rosji od świata demokratycznego, rozpalania w kraju szowinizmu i nienawiści. Ostro powiedziane. Za ostro?
Dialog publiczny w Rosji, podobnie zresztą jak u nas, odbiega od wzorców konwersacyjnych. Opozycja jest nagminnie określana w potężnych publikatorach jako piąta kolumna. Powtarzają się wezwania do fizycznej rozprawy z przytajonymi wrogami. Organizacje pozarządowe, wspierane w jakiejkolwiek formie przez zagranicznych partnerów muszą się rejestrować jako agenci obcych państw. Jedność narodu cementuje nienawiść do „innych”.
O zabójstwie Niemcowa, prodziekan z Moskiewskiego Instytutu Fizyko-Technicznego nazwiskiem Talismanow napisał: Od tego wieczoru o jednego wyrzutka mamy mniej. Przedstawiciele Instytutu, w którym pracowali kiedyś Kurczatow i Tamm, Korolew, Kapicowie, wyrazili ubolewanie z powodu tej niewłaściwej wypowiedzi. Nikt – napisali – nie odbiera naszemu koledze prawa oceny kogokolwiek, jednak w danych okolicznościach lepiej byłoby taką ocenę zachować dla siebie.
Na trzecim roku wydziału Innowacji i Zaawansowanych Technologii studiuje syn Niemcowa, Anton.
A więc znowu: Rosja ma Talismanowów, ale nie tylko. Tu akurat nie czujemy się zbyt zgorszeni po komentarzu wrocławskiego uczonego do znęcania się separatystów nad jeńcami: banderowcy dostają łomot aż miło.
Borys Niemcow spoczął na cmentarzu Trojekurowskim 25 km na zachód od centrum Moskwy. Towarzystwo zastał mieszane. Leży tam 21 letni dziennikarz śledczy gazety „Moskowskij Komsomolec” Dymitr Chołodow, zabity wybuchem przesyłki, którą miały nadejść dowody korupcji w wojsku. Pochowano tu Annę Politkowską, dziennikarkę opisującą wojnę w Czeczenii i krytykującą rządy Władimira Putina; zginęła w 2006 r. w dniu urodzin prezydenta.
W kwaterze KGB odnaleźli się uczestnicy puczu przeciw Gorbaczowowi: szara eminencja Władimir Kriuczkow, minister spraw wewnętrznych Borys Pugo i sam Genadij Yanayew, wypchnięty na prezydenta.
Do tego dwóch kosmonautów Fieoktistow i Popowicz, socjolog Jurij Lewada oraz gen. pilot Wasyl Dżugaszwili, syn Stalina.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.