Świat



Trybunał Sprawiedliwości UE: jednolite ceny leków na receptę w Niemczech są sprzeczne z prawem Unii

apteki| choroba Parkinsona| leki na receptę| Niemcy| sprzedaż wysyłkowa| Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej| wyroby lecznicze

włącz czytnik

Ponadto żaden z przedstawionych Trybunałowi dowodów nie jest w stanie wykazać, że w braku spornego systemu apteki wysyłkowe byłyby w stanie zaangażować się w konkurencję cenową w taki sposób, że istotne usługi, takie jak nagła pomoc, nie mogłyby nadal być zagwarantowane w Niemczech z powodu konsekwentnego zmniejszenia liczby aptek. W rzeczywistości bowiem to inne czynniki konkurencyjne, takie jak okoliczność udzielania pacjentom indywidualnych porad przez pracowników apteki, mogłyby ewentualnie umożliwić aptekom utrzymanie konkurencyjności.

Mogłoby się również okazać, że wobec konkurencji cenowej ze strony aptek wysyłkowych apteki tradycyjne zostałyby nawet zachęcone do rozwoju działalności leżącej w interesie ogólnym, takiej jak wytwarzanie produktów leczniczych wydawanych na receptę.

Ponadto konkurencja cenowa mogłaby być korzystna dla pacjenta, ponieważ pozwalałaby w odpowiednim przypadku na oferowanie w Niemczech wydawanych na receptę produktów leczniczych po korzystniejszych cenach niż obecnie narzucone ceny.

UWAGA: Odesłanie prejudycjalne pozwala sądom państw członkowskich, w ramach rozpatrywanego przez nie sporu, zwrócić się do Trybunału z pytaniem o wykładnię prawa Unii lub o ocenę ważności aktu Unii. Trybunał nie rozpoznaje sporu krajowego. Do sądu krajowego należy rozstrzygnięcie sprawy zgodnie z orzeczeniem Trybunału. Orzeczenie to wiąże w ten sam sposób inne sądy krajowe, które spotkają się z podobnym problemem.

______________

1 Producent powinien ustalić dla swojego produktu leczniczego cenę, która następnie jest powiększana o narzuty hurtowe i narzuty apteczne.
2 Dokładniej, zakazał on jej zalecenia posługiwania się tym systemem bonusów w sposób analogiczny do sposobu zastosowanego w lipcu 2009 r., to znaczy za pomocą listu zaadresowanego do jej członków.

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.