Świat



Trybunał Sprawiedliwości UE o przystąpieniu przez UE do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka

ETPC| Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności| Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej| państwa członkowskie| Parlament Europejski| Rada Europejska| Rada Europy| Rada Unii Europejskiej| traktat lizboński| Traktat o Funkcjonowaniu UE| Trybunał Sprawiedliwości UE

włącz czytnik

W konsekwencji projekt porozumienia nie uwzględnia szczególnych cech prawa Unii w odniesieniu do kontroli sądowej aktów, działań lub zaniechań Unii w zakresie WPZiB.

\Z uwagi na stwierdzone problemy, Trybunał doszedł do wniosku, że projekt porozumienia w sprawie przystąpienia Unii Europejskiej do EKPC nie jest zgodny z przepisami prawa Unii.

UWAGA: Państwo członkowskie, Parlament Europejski, Rada lub Komisja mogą uzyskać opinię Trybunału Sprawiedliwości w sprawie zgodności przewidywanej umowy z traktatami. W przypadku negatywnej opinii Trybunału przewidywana umowa nie może wejść w życie, chyba że nastąpi jej zmiana lub rewizja traktatów.### br br ###

1 Rada Europy została utworzona w drodze umowy międzynarodowej podpisanej w Londynie w dniu 5 maja 1949 r., która weszła w życie w dniu 3 sierpnia 1949 r., w celu osiągnięcia większej jedności między jej członkami . Jej celem jest ochrona i wcielanie w życie ideałów i zasad stanowiących wspólne dziedzictwo jej członków oraz ułatwienie postępu gospodarczego i społecznego w Europie. Obecnie członkami Rady Europy jest 47 państw europejskich, do których zalicza się 28 państw członkowskich Unii Europejskiej.
2 Opinia Trybunału z dnia 28 marca 1996 r. (2/94).
3 Artykuł 6 ust. 2 traktatu UE.
4 Protokół (nr 8) dotyczący artykułu 6 ustęp 2 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie przystąpienia Unii do europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
5 W postępowaniu tym wzięły udział 24 państwa członkowskie.
6 Procedura ta została przewidziana w samym projekcie porozumienia i ma umożliwiać wcześniejsze zaangażowanie Trybunału w sprawach, które zostały wniesione do ETPC i w których kwestionowane jest prawo Unii, lecz nie zostało ono jeszcze zinterpretowane przez Trybunał.
7 Artykuł 344 traktatu FUE.
8 Zobacz przypis nr 6. 
Trybunał Sprawiedliwości UE

Poprzednia 3456 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.