Świat
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w 2012
ETS| Sąd do spraw Służby Publicznej| Trybunał Sprawiedliwości
włącz czytnikETS przedstawił statystyki sądowe za 2012 r., według których zostały utrzymane wyniki wypracowane w ostatnich latach.
Czas trwania postępowań przed Trybunałem i Sądem ulega wciąż znaczącemu skróceniu.Statystyki sądowe Trybunału za rok 2012 cechują się ogólnie stałym wysokim poziomem wydajności i bardzo znaczącą poprawą skuteczności w aspekcie czasu trwania postępowań.
Daje się ponadto odnotować niewielki spadek ogólnej liczby nowych spraw wnoszonych przed trzy sądy (1 427 w 2012r. w porównaniu do 1 569 w 2011 r.), który jednakże, zważywszy na trend dotyczący liczby spraw z ostatnich pięciu lat, może mieć raczej charakter koniunkturalny.
Trybunał Sprawiedliwości
W 2012 r. Trybunał zakończył 595 spraw, a wpłynęło do niego 632 nowych spraw. Liczba nowych spraw jest wciąż bardzo wysoka i plasuje się w historii Trybunału na drugim miejscuw zakresie liczby spraw wniesionych w danym roku. Choć spadła ona o około 8 % w stosunku do 2011 r. (688 nowych spraw), wynika to głównie z lekkiego spadku w porównaniu z rokiem poprzednim liczby wniesionych odwołań od wyroków Sądu.
Liczba nowych spraw prejudycjalnych w 2012 r. zajmuje drugie miejsce na przestrzeni całej historii Trybunału.
W zakresie czasu trwania postępowań dane statystyczne są bardzo pozytywne. Konkretnie w odniesieniu do odesłań prejudycjalnych ich czas trwania wynosi 15,7 miesiąca. Tym samym w 2012 r. średni czas rozpatrywania spraw prejudycjalnych był najkrótszy w historii.
Średni czas rozpatrywania skarg bezpośrednich i odwołań wynosił odpowiednio 19,7miesiąca i 15,3 miesiąca.
Sąd
Komunikat ETS stwierdza, że „Sąd może być dumny z tego, że udało mu się utrzymać poziom osiągnięty dzięki prawdziwemu skokowi ilościowemu, który nastąpił w 2011 r.” Tak więc w 2012 r. zostało rozstrzygniętych 688 spraw (co stanowi najlepszy wynik od chwili utworzenia tego sądu po wyniku z 2011r.).
Osiągnięcie nowego poziomu wydajności sądowej, wynikające z szeregu reform wewnętrznych przeprowadzonych w ostatnich latach, które przynoszą skumulowane efekty w postaci poprawy skuteczności, umożliwiło zmniejszenie liczby spraw w toku (wynoszącej 71spraw, co oznacza ponad 5 % spadek) o wręcz historycznym znaczeniu, z pomocą sporadycznego spadku liczby nowych spraw, których było w tym roku 617 (co oznacza blisko 15 % spadek).
Ponadto czas trwania postępowania uległ znacznemu skróceniu i wynosił średnio 24,8 miesiąca, co oznacza skrócenie czasu trwania postępowania o 1,9 miesiąca w stosunku do 2011 r.
Sąd do spraw Służby Publicznej
W odróżnieniu od pozostałych dwóch sądów statystyki sądowe Sądu do spraw Służby Publicznej wykazały w 2012 r. ponowny wzrost liczby nowych spraw (178) w stosunku do poprzedniego roku (159). Liczba ta wzrasta więc nieustannie od 2008 r. Z kolei liczba zakończonych spraw (121) zdecydowanie zmalała w stosunku do liczby z ubiegłego roku (166), który jednakże odznaczał się najlepszym wynikiem ilościowym Sądu do spraw Służby Publicznej od chwili jego powstania. Spadek wynika ze zmiany składu Sądu, która nastąpiła pod koniec 2011 r. Nowo mianowani sędziowie mogli bowiem osiągnąć pełną wydajność dopiero po kilku miesiącach pełnienia urzędu, ze względu na czas konieczny do rozpoznania skarg i orzeczenia w ich przedmiocie.
Średni czas trwania postępowania niewiele się jednak zmienił (14,8 miesiąca w 2012 r. w porównaniu do 14,2 miesiąca w 2011 r.).
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.