Świat
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w statystykach za 2014
włącz czytnikOgromny wzrost działalności Sądu wyrażał się również w liczbie spraw, w których w 2014 r. odbyła się rozprawa (i których znaczna część zostanie rozstrzygnięta w 2015 r.), wynoszącej 390, co stanowi wzrost o przeszło 40% w stosunku do 2013 r.
Liczba nowo wnoszonych spraw również znacznie wzrosła (między innymi wskutek dużych zbiorów spraw powiązanych z dziedziny pomocy państwa i środków ograniczających), osiągając niespotykany dotąd pułap (912 spraw). Przez to, pomimo nadzwyczajnych wyników pracy, liczba spraw w toku przed Sądem (1423 spraw) zwiększyła się o niemal setkę w porównaniu z 2013 r. Natomiast stosunek spraw w toku do spraw rozstrzygniętych (stosunek stanowiący wskaźnik przewidywanego teoretycznego czasu trwania postępowania) jest najniższy z odnotowanych od blisko dziesięciu lat.
Ten pozytywny trend znajduje odbicie w średnim czasie trwania postępowania w sprawach rozstrzygniętych w 2014 r. Skrócił się on o 3,5 miesiąca (spadł z 26,9 miesiąca w 2013 r. do 23,4 w 2014 r.), co stanowi spadek o ponad 10%, do poziomu sprzed dekady.
Sąd do spraw Służby Publicznej
Statystyki sądowe wskazują na to, że liczba nowych spraw (157) zdaje się stabilizować, zważywszy na statystyki z lat 2011 (159) i 2013 (160). W 2012 r. w Sądzie zarejestrowano 178 nowych skarg, lecz tamten rok okazał się być jak dotąd wyjątkiem.
Liczba spraw zakończonych w 2014 r. (152) spadła natomiast w stosunku do liczby z ostatniego roku (184), w którym jednak Sąd do spraw Służby Publicznej osiągnął najlepszy ilościowo wynik od czasu swego powstania. Spadek ten wynika z upływu kadencji dwóch sędziów w dniu 30 września 2014 r., przez co musieli się oni skoncentrować na zamknięciu spraw, które mogły zostać zakończone przed ich odejściem, a nie podejmowali się rozpoznania kolejnych. Gdy we wrześniu 2014 r. okazało się, że Rada Unii Europejskiej nie zdoła osiągnąć jednomyślności w kwestii nominacji, które powinny nastąpić, wspomniani dwaj sędziowie, pełniący teraz urząd na podstawie art. 5 akapit trzeci statutu Trybunału Sprawiedliwości, ponownie przystąpili do rozpoznawania nowych spraw, lecz nie mogły one zostać zakończone przed końcem roku.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.