Świat
TSUE: przedawnienie przestępstwa oszustwa w podatku VAT we Włoszech szkodzi finansom Unii
faktura VAT| przedawnienie| Traktat o Funkcjonowaniu UE| TSUE| VAT| Włochy
włącz czytnikUniemożliwiając w dziedzinie poważnych oszustw w podatku VAT nałożenie skutecznych i odstraszających sankcji z powodu ogólnego zbyt krótkiego terminu przedawnienia włoskie uregulowanie może naruszać interesy finansowe Unii. W takim przypadku sąd włoski powinien w miarę potrzeby powstrzymać się od stosowania spornego ogólnego systemu przedawnienia – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Ivo Taricco i inne osoby fizyczne są ścigane we Włoszech z powodu utworzenia i zorganizowania w latach 2005-2009 organizacji przestępczej, w ramach której tworzyli oni oszukańcze konstrukcje prawne typu „karuzela w podatku VAT”. Dzięki spółkom fasadowym i wystawianiu fałszywych dokumentów osoby te nabywały butelki z szampanem bez podatku VAT. Transakcja ta umożliwiła spółce pod nazwą Planet sprzedaż tych butelek po cenie niższej niż cena rynkowa i w ten sposób, zakłócenie konkurencji.
Planet otrzymywała faktury wystawiane przez spółki fasadowe z tytułu nieistniejących transakcji. Spółki te jednak nie składały rocznej deklaracji podatku VAT, lub w przypadku jej złożenia, w każdym razie nie dokonywały odpowiednich płatności. Z kolei Planet rejestrowała faktury wystawiane przez spółki fasadowe w swojej księgowości, odliczając nienależnie znajdujący się na nich podatek VAT, a w konsekwencji, przedstawiała oszukańcze roczne deklaracje podatku VAT.
Część publicznych czynności w postępowaniu karnym wobec I. Taricco i innych osób została umorzona z powodu przedawnienia, podczas gdy pozostałe czynności ulegną przedawnieniu najpóźniej w dniu 8 lutego 2018 r., przy czym do tego czasu niemożliwym będzie wydanie ostatecznego wyroku z uwagi na złożoność dochodzenia i przedłużanie się postępowania. We Włoszech taka sytuacja nie jest nietypowa z powodu konfiguracji prawa włoskiego, które pozwalało na dzień zaistnienia okoliczności faktycznych w postępowaniu głównym na przedłużenie terminu przedawnienia jedynie o jedną czwartą czasu jego trwania (to znaczy o łącznie od 7 do 8 lat w niniejszej sprawie, co stanowi termin niewystarczający dla uzyskania ostatecznego wyroku w postępowaniu kasacyjnym). Z powyższego wynika, że I. Taricco i pozostałe osoby podejrzane o popełnienie oszustwa w podatku VAT w wysokości kilku milionów euro mogą pozostać bezkarne w wyniku upływu terminu przedawnienia.
Rozpoznający sprawę Tribunale di Cueno (sąd w Cueno, Włochy), zmierza do ustalenia, czy prawo włoskie zapewniając bezkarność osób i spółek, które naruszają przepisy karne, nie utworzyło nowej możliwości zwolnienia z podatku VAT, nieprzewidzianej prawem Unii. Wniósł on do Trybunału Sprawiedliwości o wyjaśnienia w tym przedmiocie.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.