TK



Andrzej Rzepliński do Zgromadzenia Ogólnego Sędziów NSA

włącz czytnik

Szanowny Panie Prezesie, Szanowni Państwo Prezesi i Państwo Sędziowie!

Bardzo dziękuję za zaproszenie na Zgromadzenie Ogólne Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jak co roku, jest to dla mnie zaszczyt i przyjemność być gościem na tej uroczystości. Zgromadzenie Ogólne jest właściwą okazją do podsumowania dobrej i coraz dojrzalszej współpracy naszych sądów. Naczelny Sąd Administracyjny i sądy administracyjne należą do grona najważniejszych partnerów Trybunału Konstytucyjnego w realizacji misji konstytucjonalizacji prawa, ochrony konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela oraz sędziowskiej dbałości o jakość polskiej administracji publicznej.

Jednym z ważniejszych narzędzi wspólnej realizacji tej ważnej misji jest przedstawianie Trybunałowi pytań prawnych przez sądy administracyjne. W zeszłym roku Trybunał wydał pięć wyroków w sprawach zainicjowanych pytaniem prawnym wojewódzkiego sądu administracyjnego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego, a pięć spraw wniesionych przez sądy administracyjne zakończył umorzeniem postępowania1. Sprawy rozstrzygnięte merytorycznie dotyczyły podatku akcyzowego na olej opałowy2, wywłaszczenia3, zasad przyznawania dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego4, tworzenia obwodu łowieckiego obejmującego nieruchomość prywatną wbrew woli właściciela nieruchomości5 oraz podatku od dochodów nieujawnionych6. W trzech z pięciu tych spraw Trybunał podzielił wątpliwości sądu pytającego i stwierdził niekonstytucyjność zakwestionowanych przepisów. Świadczy to o trafności wrażliwości konstytucyjnej sądów administracyjnych i celności ich argumentów.

O szczególnie udanych przykładach współpracy sądów administracyjnych z Trybunałem Konstytucyjnym w rozstrzyganiu ważnych problemów konstytucyjnych mówiłem dwa tygodnie temu na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o wyrok Trybunału dotyczący podatku od dochodów nieujawnionych7 oraz o wyrok Trybunału w sprawie opodatkowania nieodpłatnych świadczeń pracodawcy na rzecz pracownika8. Rozstrzygnięcie tych dwóch trudnych spraw oraz konstytucjonalizacja praktyki stosowania prawa nie mogłyby się dokonać bez obopólnie życzliwego podejścia Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Dzisiaj chciałbym się skupić nie tyle na przedstawieniu kolejnych przykładów spraw, których pomyślne zakończenie było skutkiem współdziałania Trybunału Konstytucyjnego z sądami administracyjnymi, ile na fundamentach tej udanej współpracy: wzajemnym szacunku, zaufaniu i poszanowaniu zakresu kompetencji. Przejawiają się one na różne sposoby w działalności orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego i sądów administracyjnych.

Poprzednia 1234 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.