TK
Glosa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 12 marca 2014 r. (sygn. akt P 27/13)
Felix Frankfurter| glosa| Kodeks wykroczeń| Marek Kotlinowski| Prokurator Generalny| RPO| sprawca| Trybunał Konstytucyjny| Wojciech Hermeliński| wykroczenie| zdanie odrębne
włącz czytnikWyrok Trybunału Konstytucyjnego z 12 marca 2014 r. (sygn. akt P 27/13) [Wskazanie sprawcy wykroczenia drogowego] zasługuje na szczególną uwagę co najmniej z trzech względów.
Po pierwsze, zawiera odpowiedź na pytanie prawne Sądu Rejonowego w Lublinie w sprawie konstytucyjności przepisu art. 96 § 3 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. — Kodeks wykroczeń [dalej: k.w.], który przewiduje odpowiedzialność właściciela lub posiadacza pojazdu za niewskazanie osoby, której powierzono pojazd na żądanie uprawnionego organu do kierowania. Przedstawione w pytaniu prawnym zastrzeżenia zostały zawarte również w stanowiskach prokuratora generalnego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich, co świadczy o zauważeniu problemu przez organy stojące na straży praworządności oraz praw i wolności konstytucyjnych.
Po drugie, zadane pytanie prawne nie otrzymało jednomyślnej odpowiedzi, gdyż spośród członków pełnego składu TK rozpoznającego tę sprawę, trzech sędziów złożyło zdanie odrębne do sentencji wyroku. Fakt ten jeszcze bardziej podkreśla sporność zagadnienia.
Trzeci powód wynika z przekonania glosatora, iż w przedmiotowym orzeczeniu w czytelny sposób wyłania się współczesna rola sądu konstytucyjnego. Klasyczny model sądownictwa konstytucyjnego wiązał się z kontrolą hierarchiczności norm prawnych, a ochrona praw człowieka stanowiła cel uboczny. Obecnie to ochrona fundamentalnych wartości konstytucyjnych, w tym przede wszystkim praw człowieka, stanowi podstawowe zadanie sądu konstytucyjnego, a kontrola konstytucyjności norm prawnych stanowi instrument realizujący ten cel. Owa kontrola ma na celu usuwanie z systemu prawa aktów normatywnych niezgodnych z normami konstytucyjnymi, które chronią prawa człowieka. Ewolucja funkcji sądownictwa konstytucyjnego skutkuje też wyraźnym rozszerzeniem spojrzenia sędziego konstytucyjnego na rozpoznawane zagadnienia prawne. Można przyjąć, iż współczesnego sędziego konstytucyjnego wyróżnia tzw. aktywizm sędziowski, który określa się jako „[.] wyjście poza rozstrzyganie konkretnych spraw i uczestnictwo w szeroko pojętym rozwiązywaniu problemów społecznych czy też w kształtowaniu koncepcji państwa”. Podstawę prawną do takich rozważań mogą stanowić zasady konstytucyjne, których treść doprecyzowywana zostaje przez orzecznictwo TK. W glosowanym wyroku podstawowe znaczenie odegrała interpretacja zasady demokratycznego państwa prawnego (art. 2 Konstytucji) w aspekcie zaufania jednostki do stanowionego przez państwo prawa, a także zasada proporcjonalności (art. 31 ust. 3 Konstytucji), która osadzona została w perspektywie oceny doboru instytucji prawnych, służących realizacji doniosłego celu społecznego, tj. poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.