TK



NSA łagodzi kary za wycinkę drzew zgodnie z wyrokiem Trybunału

brzoza| NSA| opłaty za wycinkę drzew| Tomasz Grossmann| Trybunał Konstytucyjny| usuwanie drzew

włącz czytnik

WSA w Bydgoszczy oddalił skargę jako niezasadną. Stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o ochronie przyrody za usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia wójt, burmistrz albo prezydent miasta wymierza administracyjną karę pieniężną. Przepis ten właśnie został uznany za sprzeczny z konstytucją (sygn. akt SK 6/12).

Trybunalskie ustalenia

Zdaniem Trybunału za usunięciem przepisów z obrotu prawnego przemawia nie tylko zbytnia dolegliwość kary wynikająca z jej wysokości, równej trzykrotności opłaty za usunięcie drzewa za zezwoleniem, lecz również automatyzm nakładania tej kary. Trybunał podkreślił, że ustawodawca nakazuje stosowanie tej kary niejako mechanicznie i w sposób sztywny – bez względu na zróżnicowanie przyczyn i okoliczności usunięcia drzewa (krzewu). Zakwestionowane przepisy nie uwzględniają w szczególności specyfiki sytuacji, w których uszkodzenie drzewa siłami przyrody lub jego chorobą sprawiają, że zagrażają one życiu lub zdrowiu użytkowników nieruchomości.

NSA uchyla wyrok

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 9 grudnia br. uchylił orzeczenie WSA w Bydgoszczy i przekazał temu sadowi sprawę do ponownego rozpoznania.  Błąd sądu I instancji polegał na tym, że nie wyjaśnił dokładnie stanu faktycznego, tj, czy obwód drzewa istotnie został prawidłowo ustalony. WSA stwierdził, ze ta okoliczność jest bez znaczenia. Ale nie powiedział, czy obwód był źle zmierzony, czy obwód nie ma znaczenia dla wysokości kary.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.