TK



Prezes Andrzej Rzepliński odznaczony Pro Ecclesia et Pontifice

włącz czytnik
Prezes Andrzej Rzepliński odznaczony Pro Ecclesia et Pontifice
foto. B. Cacko

W dniu 23 stycznia w Domu Arcybiskupów Warszawskich miało miejsce szczególne wydarzenie - krzyżem Pro Ecclesiea Et Pontifice uhonorowano profesora Andrzeja Rzeplińskiego, Prezesa Trybunału Konstytucyjnego oraz Pana Redaktora Mariana Piotra Romaniuka.
Odznaczenie wręczył Kardynał Kazimierz Nycz - Metropolita Warszawski.
Wystąpienie laudacyjne, poświęcone prezesowi Trybunału Konstytucyjnego, wygłosił Ojciec Tomasz Dostatni. Podkreślił on zasługi odznaczonego dla Kościoła oraz dla Polski. Z aprobatą mówił o działalności naukowej oraz poglądach zgodnych z nauczaniem Jana Pawła II w kwestii kary śmierci.  
Uhonorowany wyraził swoją radość i dumę z faktu bycia Polakiem i chrześcijaninem. Zwrócił również uwagę na doniosłą rolę Kościoła w podtrzymaniu polskiej tożsamości w czasach zaborów i totalitaryzmów.

Poniżej załączamy treść laudacji:

 

Wybitny polski, emigracyjny pisarz,  Andrzej Bobkowski, w swoim dziele, pamiętniku „Szkice piórkiem” w prostych słowach, obrazowo mówił swojemu towarzyszowi ucieczki z północy na południe Francji w sierpniu 1940 roku – Tadziowi, prostemu robotnikowi z Warszawy, o wkładzie w kulturę, w myśl ludzką dokonanym przez trzy wielkie cywilizację świata śródziemnomorskiego. Wkładzie grecki, rzymskim, i chrześcijańskim.
Grecy, wnieśli pojęcie człowieka i rozumu, jako miary wszystkiego. Poszukiwanie prawdy, walkę z ciemnotą, przesądami i fanatyzmem. Poszukiwanie prawdy pozwoliło ludziom porozumieć się, rozpocząć dyskusję. Stworzyli wreszcie pojęcie teorii.

Rzymianie, dorzucili prawo, naukę o jego poszanowaniu i obowiązkach.
Chrześcijanie, naukę o człowieku, o jego życiu doczesnym i  wiecznym, o życiu duszy. Pojęcie godności osoby ludzkiej, jej wartość nie tylko użytkową. Wytyczyli granicę władzy państwa nad człowiekiem.
Na świecie było i jest źle – mówi Bobkowski w 1940 roku – to prawda, ale nikt do tej pory nie tracił wiary w te trzy wkłady w kulturę, istnieje nadzieja, że przy ich pomocy uda się rozwiązać wiele problemów.

Tak, dzisiejszy laureat papieskiego orderu pro eclesia et pontifice. Profesor Andrzej Rzepliński jest tym który reprezentuje kontynuację tego rzymskiego wkładu w śródziemnomorską cywilizację, dziś byśmy dopowiedzieli, że cywilizację trans – atlantycką. Cywilizację prawa, naukę o jego poszanowaniu i obowiązkach. Profesor Andrzej Rzepliński jest prawnikiem, tym który jako prezes Trybunału Konstytucyjnego Rzeczpospolitej Polskiej jest jednym z najwyższych urzędników naszego państwa. Te dwa obszary przenikają  jego życiu na co dzień. Prawo i służba publiczna.

Poprzednia 1234 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze