TK



Prezydent w Trybunale Konstytucyjnym o Konstytucji

Aleksander Kwaśniewski| Bronisław Komorowski| Konstytucja| preambuła| Prezydent| Tadeusz Mazowiecki| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik
Prezydent w Trybunale Konstytucyjnym o Konstytucji
Prezydent w w 15 rocznicę Konstytucji. Foto: B. Cacko (zesp. Prez. TK)

Prezydent Bronisław Komorowski, który wziął udział w Konferencji  z okazji 15 rocznicy wejścia w życie Konstytucji RP „Konstytucja RP w pierwszych dekadach XXI wieku wobec wyzwań politycznych, gospodarczych, technologicznych i społecznych”, swoje wystąpienie zaczął od podziękowania za doskonały pomysł, jakim jest konferencja z udziałem młodych naukowców, wychowanych już pod rządami konstytucji z 1997 roku. „Niesłychanie cenne jest to, że rozmawiają o niej młodzi, nieobciążeni procesem jej powstawania ludzie, którzy w przyszłości będą zajmowali się jej stosowaniem”.

Dalej prezydent mówił, że „nie ma wolności bez dobrze działającego prawa”.

„Chciałbym bardzo serdecznie podziękować twórcom Konstytucji, pamiętając o tamtym szczególnym klimacie, który panował przed 15 laty. To był moment szczególny, w którym -  trzeba podkreślić. -panowała zgoda co do kierunków i fundamentu porządku konstytucyjnego. Przypomnę tu osobę ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz osobę twórcę preambuły – pierwszego premiera rzeczpospolitej Tadeusza Mazowieckiego.” „Za tym kryje się zdolność do wypracowania historycznego kompromisu, który nadał Konstytucji walor trwałości.”

„15 lat obowiązywania konstytucji, jeśli się je przyłoży do historii Polski – to jest najdłuższy okres obowiązywania takiego dokumentu. Nigdy wcześniej żadna konstytucja polska nie obowiązywała tak długo. „ –zauważył Bronisław Komorowski.

Przypominając niedawne tragiczne wydarzenia, prezydent powiedział, że „Konstytucja sprawdziła się jako fundament państwa w chwilach najtrudniejszych, jako stabilizator, w momencie katastrofy smoleńskiej. Zginął prezydent RP, ważni dowódcy, ważni politycy i ministrowie. Konstytucja zadziałała.  Sam to na własnej skórze odczułem, bo to ja musiałem ją stosować.”

Jednak trzeba dyskutować o tym, co należy zmienić, „czas pokazał, jakie są braki, np. jednoznaczne odniesienie się do tego, w czym tkwimy realnie – do Unii Europejskiej. Warto myśleć o konstytucyjnych skutkach naszej akcesji. Wydaja się naturalne wprowadzenie rozdziału „Polska w Europie”, który by uwzględniał przejście na euro.”

„Według mnie warto więc rozmawiać o wszystkich elementach – pozytywnych i negatywnych - Konstytucji, tak jak trzeba rozmawiać o zmianach w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym.” – zakończył prezydent Bronisław Komorowski. (red.)

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.