TK



Senat zajął się 4 ustawami uwzględniającymi wyroki Trybunału

mienie zabużańskie| Polski Związek Łowiecki| Prawo o ustroju sądów wojskowych| prawo łowieckie| Senat| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o ustaleniu i wypłacie emerytur

włącz czytnik
Senat zajął się 4 ustawami uwzględniającymi wyroki Trybunału

Na pierwszym w 2014 roku posiedzeniu Senat przyjął ustawę o zmianie ustawy o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Był to projekt senacki, wykonujący obowiązek dostosowania systemu prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał stwierdził bowiem, że zapis w ustawie rekompensacyjnej z 2005 r., który uzależnia prawo do rekompensaty od zamieszkiwania w dniu 1 września 1939 r. na byłym terytorium RP, jest niezgodny z konstytucją. Na mocy ustawy odszkodowania będą też przysługiwały osobom, które 1 września 1939 r. nie przebywały na terenach zabużańskich, gdzie miały swój majątek. Jest to otwarcie drogi do ponownej weryfikacji prawomocnych rozstrzygnięć w sprawach, w których niekonstytucyjna przesłanka domicylu stanowiła podstawę odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty dla zabużan.

Senat zajął się ustawą o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r., przygotowaną na podstawie dwóch projektów – senackiego i rządowego. Jest to odpowiedź na wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Na skutek zakwestionowanego przez trybunał przepisu, jeżeli pracownik po 1 października 2011 r. nie rozwiązał umowy o pracę, to miał zawieszoną wypłatę emerytury. Ustawa przewiduje więc, że zaległe świadczenia będą wypłacane emerytom, którzy nabyli prawa emerytalne przed 1 stycznia 2011 r. i po 30 września 2011 r. i kontynuowali pracę u dotychczasowego pracodawcy. Wypłata obejmie okres od  1 października 2011 do 22 listopada 2012, czyli dnia opublikowania orzeczenia TK.  Świadczenie otrzymają wszystkie osoby, które poniosły skutki niekonstytucyjności zakwestionowanego przepisu. Podstawą do obliczenia należnej emerytury będzie suma zawieszonych świadczeń wraz z odsetkami i uwzględnieniem waloryzacji.

Kolejnym punktem porządku obrad była ustawa o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów wojskowych. Był to projekt senacki, który wykonuje obowiązek dostosowania systemu prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Nowelizacja uzupełnia ustawę o wytyczne wskazujące kryteria, jakimi minister obrony narodowej winien kierować się przy wydawaniu rozporządzeń o utworzeniu lub zniesieniu sądów wojskowych oraz przy określaniu siedzib takich sądów i obszarów ich właściwości.

Następnym punktem była ustawa o zmianie ustawy - Prawo łowieckie. Był to  projekt poselski, wcielający w życie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa ma na celu uregulowanie podstawowych elementów postępowania dyscyplinarnego prowadzonego przez organy Polskiego Związku Łowieckiego. Dotychczas pojęcie deliktu dyscyplinarnego, katalog sankcji dyscyplinarnych, organy prowadzące postępowanie dyscyplinarne oraz ogólne zasady tego postępowania uregulowane były w statucie związku. Nowelizacja wprowadza do ustawy – Prawo łowieckie nowy rozdział dotyczący odpowiedzialności dyscyplinarnej. W rozdziale tym zostały zawarte przepisy regulujące zakres odpowiedzialności dyscyplinarnej za przewinienia łowieckie, kary dyscyplinarne, podstawowe reguły postępowania dyscyplinarnego, a także wprowadzona możliwość odwołania się do sądu powszechnego od orzeczeń i postanowień kończących postępowanie dyscyplinarne. Projekt został przez izbę odrzucony.

Poprzednia 12 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.