TK



TK: prawo spółdzielcze budzi poważne zastrzeżenia konstytucyjne

dziedziczenie| Maria Gintowt-Jankowicz| Mirosław Granat| spółdzielnie| spółka prawa handlowego| Trybunał Konstytucyjny| udziały członkowskie| wpisowe

włącz czytnik

Ostatnim przepisem, który ocenił Trybunał był art. 203u § 3 prawa spółdzielczego. Przepis ten przewiduje, że jeżeli prawomocny wyrok stwierdzający nieważność uchwały lub uchylający uchwałę walnego zgromadzenia wszczynającą proces przekształcenia w spółkę został wydany po podjęciu uchwały o przekształceniu spółdzielni w spółkę, nie wpływa on na ważność tej drugiej uchwały i nie powoduje konieczności ponownego wszczęcia procedury przekształcenia.

Trybunał nie podzielił argumentów wnioskodawcy, że zaskarżony przepis przesądza o tym, że uchwała wszczynająca proces przekształcenia jest instytucją fasadową, a gwarancje praw członków spółdzielni pracy są w znacznym stopniu pozorne, co przemawiałoby za naruszeniem art. 2 konstytucji. Ustawodawca, uwzględniając możliwość wystąpienia przewlekłości postępowania w sprawie z powództwa o stwierdzenie nieważności lub uchylenie uchwały wszczynającej proces przekształcenia, przyjął w zaskarżonym przepisie rozwiązanie, którego zasadniczym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa obrotu prawnego. Jest to wartość konstytucyjnie legitymowana. Każdorazowa konieczność ponownego przeprowadzenia całej procedury przekształceniowej wyłącznie z uwagi na stwierdzenie wadliwości uchwały wszczynającej proces przekształcenia po podjęciu uchwały o przekształceniu, a tym bardziej po rejestracji przekształcenia, nie tylko mogłaby naruszać interesy uczestników tego procesu, lecz także prawa i obowiązki osób trzecich. TK uznał, że  art. 203u § 3 prawa spółdzielczego nie jest niezgodny z art. 77 ust. 2 konstytucji. Nie pozbawia członków spółdzielni pracy prawa do kwestionowania prawidłowości procesu przekształcenia. W szczególności nie wyłącza możliwości zainicjowania postępowania o stwierdzenie nieważności lub uchylenie najistotniejszej dla tego procesu uchwały, czyli uchwały o przekształceniu spółdzielni pracy w spółkę.

Trybunał zapowiedział również wydanie postanowienia sygnalizacyjnego w sprawie konieczności podjęcia interwencji legislacyjnej mającej na celu usunięcie poważnych uchybień konstytucyjnych, którymi dotknięte są przepisy o przekształcaniu spółdzielni pracy w spółki prawa handlowego.

Rozprawie przewodniczył sędzia TK Mirosław Granat, sprawozdawcą była sędzia TK Maria Gintowt-Jankowicz.

 

Zespół Prasy i Informacji TK

Poprzednia 4567 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.