TK



TK: prawo spółdzielcze budzi poważne zastrzeżenia konstytucyjne

dziedziczenie| Maria Gintowt-Jankowicz| Mirosław Granat| spółdzielnie| spółka prawa handlowego| Trybunał Konstytucyjny| udziały członkowskie| wpisowe

włącz czytnik

Trybunał orzekł, że zaskarżony przepis nie wyłącza ochrony praw majątkowych członków przekształcanej spółdzielni pracy. Prawo spółdzielcze przewiduje szczególny tryb weryfikacji wyceny tych praw. Składa się on z dwóch etapów: żądania skierowanego do spółdzielni pracy oraz – w razie jego nieuwzględnienia – wniesienia powództwa do sądu. Wyłączenie weryfikacji wyceny tych praw z trybu ogólnego – czyli zaskarżania uchwał, jest uzasadnione bezpieczeństwem obrotu prawnego. Zapobiega zaskarżaniu uchwał wyłącznie w celu przedłużenia postępowania przekształceniowego.

Treść wniosku nie pozostawia wątpliwości, że wnioskodawca zaskarżył nie tylko art. 203u § 4 i 5 prawa spółdzielczego, lecz także ściśle z nim związany art. 203w § 4 prawa spółdzielczego. Przepisy te określają zakres przedmiotowy i tryb weryfikacji wyceny praw majątkowych członków przekształcanej spółdzielni pracy.

Trybunał podzielił zarzut wnioskodawcy, że zaskarżone przepisy naruszają art. 64 ust. 2 konstytucji w zakresie, w jakim nie przewidują możliwości żądania przez członków spółdzielni pracy ponownej wyceny wpisowego i wpłaconych udziałów członkowskich oraz wniesienia powództwa o ustalenie wartości wpisowego i wpłaconych udziałów członkowskich. Trudno zrozumieć dlaczego art. 203u § 4 prawa spółdzielczego z jednej strony wskazuje na możliwość istnienia zastrzeżeń członków spółdzielni co do rzetelności wyceny wartości wpisowego i wpłaconych udziałów członkowskich oraz udziałów członkowskich z podziału nadwyżki bilansowej, a z drugiej strony – przewiduje, że żądanie ponownej wyceny można zgłosić tylko w stosunku do wartości udziałów członkowskich z podziału nadwyżki bilansowej. Również tylko do ustalenia wartości tych udziałów ograniczona została podstawa prawna wniesienia powództwa do sądu. Tymczasem nie jest wykluczone istnienie zastrzeżeń co do wyceny pozostałych praw majątkowych członków spółdzielni, w tym wpłaconych udziałów członkowski, które mogą podlegać waloryzacji. Jednocześnie Trybunał uznał, że w pozostałym zakresie zaskarżone przepisy nie naruszają art. 64 ust. 2 konstytucji.

Trybunał podkreślił, że wykonując wyrok ustawodawca powinien zagwarantować członkom przekształcanej spółdzielni pracy prawo do sądowej kontroli wyceny ich wszystkich praw majątkowych w spółdzielni, a zatem również wpisowego oraz wpłaconych udziałów członkowskich.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.