TK



TK: Przepisy odnoszące się do tzw. Dekretu Bieruta są zgodne z konstytucją

Andrzej Rzepliński| dekret Bieruta| Julia Przyłębska| Małgorzata Pyziak-Szafnicka| Piotr Pszczółkowski| Trybunał Konstytucyjny| Warszawa| wieczysta dzierżawa| Zbigniew Jędrzejewski

włącz czytnik
TK: Przepisy odnoszące się do tzw. Dekretu Bieruta są zgodne z konstytucją
27 lipcca 2016 - ogłoszenie wyroku w sprawie Dekretu Bieruta. Foto: B. Cacko, ZP BTK

Kwestionowane przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami nie naruszają konstytucji – stwierdził Trybunał Konstytucyjny.

27 lipca 2016 r. Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie, po rozpoznaniu - z udziałem wnioskodawcy - na rozprawie w dniu 19 lipca 2016 r.,  publicznie ogłosił wyrok w sprawie wniosku Prezydenta RP dotyczącego dekretu warszawskiego (zasady zwrotu nieruchomości).

W wyroku z 19 lipca 2016 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że:

1) art. 1 pkt 3 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, w części dotyczącej dodawanego do ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami art. 214a, w związku z art. 3 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy:

a) jest zgodny z art. 64 ust. 1 i 2 w związku z art. 32 ust. 1 i art. 31 ust. 3 oraz z art. 2 konstytucji,

b) nie jest niezgodny z art. 21 ust. 2 konstytucji.

2) art. 1 pkt 3 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, w części dotyczącej dodawanego do ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami art. 214b, w związku z art. 3 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, jest zgodny z art. 64 ust. 1 i 2 w związku z art. 31 ust. 3 i art. 2 konstytucji.

Zdania odrębne do wyroku zgłosili sędziowie TK: Zbigniew Jędrzejewski, Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski.

Kwestionowane przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej: u.g.n.) odnoszą się bezpośrednio do zasad stosowania art. 7 ust. 1 i 2 dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (dalej: dekret). Choć treść przepisów dekretu od czasu uchwalenia nie uległa zmianie, to przy ustalaniu ich znaczenia normatywnego nie można pomijać wydarzeń, jakie miały miejsce w ciągu 70 lat obowiązywania dekretu, a zwłaszcza daleko idącego ustawowego ograniczenia roszczeń restytucyjnych, zmiany ustroju państwa i systemu społeczno-gospodarczego oraz  przywrócenia obrotu nieruchomościami i reaktywowania samorządu terytorialnego. Wszystkie te okoliczności miały wpływ na orzecznictwo sądowe, które współkształtuje treść obowiązującego prawa.

Poprzednia 1234 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.