TK



TK: Standardy państwa demokratycznego, prawnego i sprawiedliwego

Ogólne Zgromadzenie Sędziów Trybunału Konstytucyjnego| orzecznictwo| pewność prawa| rzetelna legislacja| Trybunał Konstytucyjny| Ustawa budżetowa| vacatio legis| zaufanie obywatela

włącz czytnik

Treść zasady sprawiedliwości społecznej jest ogólniejsza niż treść zasady równości. Po pierwsze, z zasady sprawiedliwości społecznej wynika zarówno nakaz równego traktowania podmiotów równych (w tym zakresie obie zasady pokrywają się ze sobą), jak i zakaz równego traktowania podmiotów nierównych (który to zakaz nie posiada zakotwiczenia w zasadzie równości). Po drugie, z zasadą sprawiedliwości społecznej związany jest obowiązek realizacji i ochrony takich wartości, jak sprawiedliwość społeczna czy bezpieczeństwo socjalne. Naruszenie tej zasady w zakresie obowiązków materialnoprawnych nie jest równoznaczne z naruszeniem zasady równości, choć nie jest wykluczone naruszenie obu zasad równocześnie. Ponadto wartości współtworzące zasadę sprawiedliwości społecznej mają szczególne znaczenie dla stwierdzenia uzasadnionego charakteru odstępstwa od zasady równości. Stwierdzenie niezgodności z nakazem odmiennego traktowania podmiotów nierównych jest dopuszczalne jedynie w razie niewątpliwego i ewidentnego naruszenia oraz powinno być dokonywane przy zachowaniu daleko idącej powściągliwości, tak aby unikać wkraczania w sferę kompetencji prawodawcy (wyroki w sprawach z: 12 lipca 2012 r., P 24/10; 19 grudnia 2012 r., K 9/12; 20 grudnia 2012 r., K 28/11).

Zasada sprawiedliwości społecznej wzmacnia zasadę równej ochrony praw majątkowych, a relacja między tymi zasadami jest podobna do relacji między zasadą sprawiedliwości społecznej a zasadą równości. Mechanizm ustalania wysokości opłaty egzekucyjnej, stanowiącej wynagrodzenie komornika i naliczanej z założenia, proporcjonalnie do nakładów jego pracy, poniesionych przezeń wydatków oraz wartości wyegzekwowanego świadczenia, mógłby zostać uznany za sprzeczny z zasadą sprawiedliwości społecznej jedynie wówczas, gdyby co do zasady prowadził do strat komornika z tytułu prowadzonej działalności komorniczej. Wyjątkowy charakter zaskarżonego przepisu, który pozwala na obniżenie wysokości tejże opłaty przez sąd w wypadkach szczególnie uzasadnionych, przesądzał o zgodności z tą zasadą (wyrok z 30 kwietnia 2012 r., SK 4/10).

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.